Kedilerde öksürme aksırma salgını

Evin bahçesine gelip giden kediler var.
Daha önce kene ile ilgili bir soru sormuştum burada.

Neredeyse bir ay olacak, çoğunun öksürdüğünü ve sıkça aksırdığını görüyorum.
Önceki soruda da yazdığım gibi bunların bir tanesi haricinde zaptedip yakalamam pek mümkün değil.
Sevmeye çalışırken tırmalayıp ısırmaya çalışıyorlar.

Soğuk algınlığı filan oluyor mu bunlarda insanlar gibi?
Verdiğim suya, yiyeceklere kafama göre katabileceğim bir ilaç filan var mıdır yoksa kendi hallerine bırakmak daha mı iyidir?

evet bu aralar mevsimsel bir öksürük, hapşırık durumları var.
mevsim geçişlerinde evden çıkmayan kedilerimde bile olabiliyor ama bu yıl erken başladı biraz.

mamalarına immunex karıştırabilirsiniz bir hafta, on gün kadar.
bünyeleri sağlamlaşırsa çok öksürmezler.
  • blatta hiberna  (28.03.21 17:45:55)
imunex'in kedi versiyonu mu var yoksa insan için olan kullanılabilir mi?

(çok aptalca bir soru olabilir)

havalar soğukken bir tanesi biraz hapşırıyordu, şimdi alayı böyle. sosyal mesafe de yok
  • nop  (29.03.21 01:31:54)
rica ederim, saçma değil.
kedi versiyonu yok.
eğer bütçeniz yeterliyse vetaminex ya da vetomune var veterinerlerde ama biraz pahalılar.
eczaneden kapsül immunex alın, bir hafta ya da en azından 3-5 gün yaş mamaya karıştırıp verin.

bir kapsülü 3-4 kediye böleceksiniz tabii, kedi başına bir kapsül çok fazla.
biraz doping olur, iyileşirler.
normalde kuru mama veriyorsanız birkaç gün yaş mama da bu immunex için alın mümkünse.
kuru mamayla karıştırıp kağıt tabakta verin.
yani sadece yaş mama da beslemez, aç kalırlar.
birer tatlı kaşığı, mamayı karıştırıp yedirebileceğiniz kadar verseniz yeter.
biraz zahmetli olur sizin için tabii ama 3-5 gün verseniz o bile etki eder, toparlarlar.

bu arada kışın belki biraz üşüttüyse o bahsettiğiniz kedi, belki soğuk algınlığı bulaşmıştır, yani mevsimsel değil, hasta da olabilirler.
ama hasta olsalar yemek yemezler, gözleri baygın bakar, keyifleri olmaz.
yani bir şekilde anlardınız.

size olan ilgilerinde eksilme yoksa, iştahları yerindeyse, mevsimsel bir alerjidir.
bünyelerini kuvvetlendirmek lazım.
havalar da daha ısınmadı, iyi olur.
  • blatta hiberna  (29.03.21 07:41:58 ~ 07:44:45)
baygın bakma yok. iştah konusunda pek sıkıntı sezmedim. normalde ne kadar yerler biliyorum ama mutfakta camın önünde yemek yerken iki ayak üstünde bekliyorlar acayip sesler çıkarıyorlar.

"kedi gibi bakmak" deyiminin anlamını öğrendim.

imunex ile bugün bir başlayayım; bir değişiklik olmazsa başka ne yapabilirim sorarım.
  • nop  (29.03.21 12:07:04)