Otomatik fatura ödemek mantıklı mı?

5 faturaya 100 TL Chip para verdiği için kredi kartıyla ödeme talimatı vereyim dedim
ama her biri için 1,89 faiz alıyormuş.
Sürekli fatura üstünden faiz mi ödeyeceğim?
Zamanında ödediğim halde. Mantıklı mı bu?

ne faizi alıyor yahu faiz gecikmede olur. alıyorsa da mantıksız tabii.

  • jelly bear  (27.03.21 14:40:05)
her fatura için dğeildi. doğalgazdan alıyordu elektrikten almıyordu galiba. onu araştırmak lazım. anlaşmalıydı bazıları.
eksstre gününe kadarki gün sayısı kadar alıyordu yanılmıyorsam faizi.
6 aysa katlanılır. 1 yılsa zaten otomatik bağlamak bence kötü. 3-6 ay ideal
  • ShadowOfMoon  (27.03.21 14:40:17)
otomatik faturaya niye faiz alsın? ekstre gününü beklemiyor ki, faturanın son ödeme tarihi neyse o gün karttan çekiyor parayı.

otomatik fatura mantıklı tabii, kafa rahat oluyor, kontrol etmiyorsun faturaları, kendi kendine ödeniyor.
  • hlot  (27.03.21 14:53:15)
Kimse otomatik ödeme talimatı vermemiş galiba.
Gecikme faizi değil bu arkadaşlar. Aşağıda yazıyor açıklama, banka Akbank.

Fatura tutarınıza, fatura ödeme tarihinden hesap kesim tarihinize kadar vergi ve fonlar hariç %1,89 oranında Fatura Ödeme Faizi uygulanacaktır.
  • yetkili birine benzeyen abi  (27.03.21 14:59:00)
Enpara'da öyle bir şey yok.

  • Mirket  (27.03.21 15:18:24)
1.89'u dusuncen geriye pek bir sey kalmaz sanki. En azindan baglamaya degmez. Enpara'da odemede ucret alinmiyor, ona bakmani oneririm.

  • fakyoras  (27.03.21 15:21:40)
ben ödeme talimatı veriyorum, faiz olayına falan bakmadım ama şimdi düşününce mantıklı. sonuçta banka senin yerine ödüyor, sen de ekstre geldiği zaman ödemiş oluyorsun.

lakin, faturalarının toplamı 1000 lira bile olsa %1,89'luk faiz ile ayda 18,90 TL faiz çıkar. ekstre bir ay sonra gelmeyeceğine göre, ortalama olarak faturalardan 10 gün sonra gelmiş olsun, 6,30 TL faiz ödersin ayda.

bunun için düşünmeye değer mi?
  • hlot  (27.03.21 17:01:51 ~ 17:03:00)
10 senedir hiç vezneye gidip fatura ödemedim. Sürekli otomatik ödemede tüm faturalarım ve yaklaşık 20 ye yakın fatura var.

-Asla yatmamazlık olmadı, son ödeme günü mutlaka ödendi.
-Ödeme olduğunda sms, bildirim, mail olarak 3 farklı yoldan haber veriyor ödendi diye.
-Hafta başında, ödenecek faturalar diye mail geliyor.
-Ve asla asla asla ek bi ücret, faiz, vergi gibi bişey ödemedim. 10 TL fatura ise hesaptan SADECE 10 TL düşüyor.

BANKA: Vakıfbank
  • infernalcadre  (27.03.21 18:47:52)
İlk defa duydum faiz olayını. Ziraatten yıllardır telefon otomatik ödemede, fatura neyse o ödeniyor. Hesapta para yoksa haber veriliyor.
Bir kuruş bile fazla alacak olsa anında iptal eder paşa paşa kendim öderim. Mantıklı mı demişsiniz, bence mantıksız.

  • epitaf  (27.03.21 20:37:12)
Yeni çıkardıkları bir adetmiş bankaların ve faiz alma yetkileri yokmuş www.ntv.com.tr

  • yetkili birine benzeyen abi  (28.03.21 20:52:43)
Yeni çıkan bir şey değil uzun süredir fatura komisyonları var kredi kartı ile ödemede, şahsen normal görüyorum aldıkları komisyon fazla ama bence.
Hesaptan verilirse alınmaz genelde veya firmaların sitelerinde işlem merkezlerinden de otomatik ödeme talimatı alabiliyorlar o zaman da komisyonsuz oluyor ama chip para kampanyasına dahil olmaz muhtemelen.
Sizin durumunuzda çok mantıklı gelmedi.
  • atom karincanin torunu  (28.03.21 21:02:11)