israil'de arap partisinin ne işi var?

şöyle bir haber gördüm: www.bbc.com

çok şaşırdım. araplarla israilliler başından beri savaşta değiller mi, birbirlerine düşman değiller mi?

ermenistan'da veya yunanistan'da türk partisi olması gibi bir şey değil mi bu? ne yani araplar iktidara gelip kendilerine mi katacaklar israil'i hiçbir şey anlamadım :)

İsrail'de milyonlarca Arap yaşıyor, bu da azınlık partisi. Türkiye'de sanırım 40 bin Ermeni bunun yarısı kadar da Yunan vatandaş var yani parti kurmalarının bir anlamı olmazdı.

  • sanguine  (27.03.21 14:23:56)
Haberi şu kısımdan itibaren tekrar okursan soruna cevap bulabilirsin:
"9 milyon nüfuslu İsrail'de yaklaşık 1,9 milyon Arap yaşıyor. Bu sayı, nüfusun yüzde 21'ine tekabül ediyor."

Yani yaptığın benzetmeler pek alakalı değil. Türkiye'deki hatıra sayılı Kürt nüfusu ve HDP'yi dikkate alırsan daha sağlıklı bir benzetme yapabilirsin.
Tabii bir de Bulgaristan'a bir Türk partisi var. Ona da bakabilirsin.
  • Paratoner  (27.03.21 14:24:08)
yunanistan'da da türk partisi var. sadık ahmet zamanında çok aktifti.
www.debpartisi.org

  • g7mor  (27.03.21 15:42:37 ~ 15:45:22)
Tiyatro oynuyorlar. İsrail diye devlet yok ki arap vekilleri olsun.

  • hebanon  (27.03.21 15:48:35)
Avrupa'da benim bildiğim Hollanda, Kosova, Bulgaristan ve Makedonya'da Türk Partileri var. Ülkelerin düşük baraj sistemi sayesinde vekil de çıkarabiliyorlar.

İsrail'de de meclise girebilmek için alınması gereken oy sayısı çok az. Böyle olduğu için pek çok siyasi görüşten parti var. Araplar da nüfusun önemli bir kısmı. İsrail'deki Arapların hepsi de İsraille kavga halinde değil. Ki düşman olunsa bile mantıklı olan parti kurulup siyaset yapılmasına izin verilmesidir. Öteki türlü terörün önü açılır.
  • nundu  (27.03.21 16:16:39)
Balkan ülkelerinin tümünde Türk partisi var. Bir yirmi yıl sonra hatta daha erken bir zamanda Suriyeliler de parti kurar ülkemizde.

  • Hallegadola  (27.03.21 22:32:23)