1368 720 15.6 laptop gözleri bozarmı

çözünürlük arttrırılamıyor doğal ayarlarla. zaten kullanılan uygulamaları zoomla küçültüp alıştığımız 1920 1080e getirebiliriz.
yine de pixel sayısı az olacak.

kullanan var mı bu tarz laptop?

--,

laptopu aldım maalsef. hatta aynı modelin 1080psi de var şu an ama onu açmadım. bunu açtım test etmek için. bu 1080p www.hepsiburada.com

Bu arada linuxta 1920x1024 moda çektim sudo ile filan. laptop bu
www.amazon.com.tr

Çözünürlük 1366 x 768 Pixels

yazıyor. ben 1920 çekince pixel sayısı azalmaması lazım teoride , sadece genişledi sanırım ama ayırt edemiyorum sanırım fark göremedim benim için:D

şu an başka bir laptoptayım zatenled 1920 x 1080
www.hepsiburada.com

bu 2 laptaop arasında gitgel yapa yapa gözlerim garipleşmeye başladı. led olanın parlaklığı daha çok ve yoruyor. diğeri mat biraz.

aynı fotoları açınca pek bir fark göremiyorum

mesela bunlara bakınca da pek görmüyorum açıkçası, benim görsel zekadan belki
i2.wp.com

burda tabi 480 ile 4knin farkı anlaşılıyor, 10 kat fark var
encrypted-tbn0.gstatic.com
ama diğerlerini ayırt edemiyorum. şu an bendeki 2 laptopu da ayırt edemem bundan olabilir mi?4 k monitör olsa ayırt ederdim.

ben şu an 720p output olan laptopu, outputu 1080pye çevirmiş mi oldum? GPU saniyede daha fazla frame işleyecek ve kasacak bayağı.videda özellikle. boşa yapmış gibi oldum.
yine de görsel şeyler olmayacaksa 1920 yapılabiliyor işte.

Bundan 5 sene önceye kadar laptopların %70i bu çözünürlükteydi. 5 sene önceki göz bozuklukları ile bugünü karşılaştırarak az çok fikir edinebilirsin.

  • Jux  (27.03.21 01:01:26)
gözleri bozmakla ilgili bir şey olacağını sanmam da çok eski hissettirir.

  • roket adam  (27.03.21 01:05:43)
bu çözünürlüğü 12.5" laptopta kullanıyordum ona rağmen kötü geliyordu, 2021 yılında olacak iş değil bu. bütçe hiç yoktur çaresizsindir katlanılır ama sorduğuna göre almama ihtimali var, o yüzden kullanılmaz diyorum.

  • signore  (27.03.21 02:06:00)
laptopu aldım maalsef. hatta aynı modelin 1080psi de var şu an ama onu açmadım. bunu açtım test etmek için. bu 1080p www.hepsiburada.com

Bu arada linuxta 1920x1024 moda çektim sudo ile filan. laptop bu
www.amazon.com.tr

Çözünürlük 1366 x 768 Pixels

yazıyor. ben 1920 çekince pixel sayısı azalmaması lazım teoride , sadece genişledi sanırım ama ayırt edemiyorum sanırım fark göremedim benim için:D

şu an başka bir laptoptayım zatenled 1920 x 1080
www.hepsiburada.com

bu 2 laptaop arasında gitgel yapa yapa gözlerim garipleşmeye başladı. led olanın parlaklığı daha çok ve yoruyor. diğeri mat biraz.

aynı fotoları açınca pek bir fark göremiyorum

mesela bunlara bakınca da pek görmüyorum açıkçası, benim görsel zekadan belki
i2.wp.com

burda tabi 480 ile 4knin farkı anlaşılıyor, 10 kat fark var
encrypted-tbn0.gstatic.com
ama diğerlerini ayırt edemiyorum. şu an bendeki 2 laptopu da ayırt edemem bundan olabilir mi?4 k monitör olsa ayırt ederdim.

ben şu an 720p output olan laptopu, outputu 1080pye çevirmiş mi oldum? GPU saniyede daha fazla frame işleyecek ve kasacak bayağı.videda özellikle. boşa yapmış gibi oldum.
yine de görsel şeyler olmayacaksa 1920 yapılabiliyor işte.
  • ShadowOfMoon  (27.03.21 02:10:02 ~ 02:40:42)
benim laptop bu çözünürlükte. Ekran boyutunu bilmiyorum ama internetten baktığıma göre o da aynı. Şu ana kadar hiç rahatsızlık hissetmemiştim. Kötü bi çözünürlük müymüş bu? Yani yeni laptopların daha büyük ekranlı olduğunu biliyorum ama 2015 yazından beri kullanıyorum bunu, hiç rahatsız olduğumu hatırlamıyorum ki yıllardır onlarca oyun oynadım.

  • nundu  (27.03.21 03:02:15)
kendim bu çözünürlükte bir ekrana günde 1 saat kadar baktığımda gözlerim epey yoruluyordu. 11-12" hp notebook kullanıyordum. ancak herkes için aynı olmayabilir elbette. belki ben bu konuda oldukça hassasımdır.

bu fiyatlara veya 4000 civarına fhd ekranlı ve daha iyi bir laptopta bulabilirdiniz bence.
  • ezkaza  (27.03.21 13:11:49)
Sadece anlayamadığım kısım 2 laptopta da aynı işlemci ram vs var. panelleri farklı çünkü çözünürlük farklı yazıyor birinde 1920 birinde 1024. 1920 olan için daha fazla ram ve gpu kullanılmıyor mu, saniye başı işleyeceği frame daha fazla olması için? ben 1368i elle yükseltince 1920ye açamadı videoları çünkü

  • ShadowOfMoon  (27.03.21 13:28:49)