istanbul'da 1+1 ev alinir mi?

butcem iyi 1+1'lere yeterken 2+1'ler icin ya yokus yada kot1 falan oluyor. simdilik oturmak icin alacagim. su anlik evlilik gibi bir planim yok; ama yarin birine satip yada kiralayinca 2+1'e gore taleplerin cok daha dusuk olacagini dusunuyorum(aileler, genc evliler, ev arkadaslari). acelem yok su an zaten kiradayim. 3 yol var onumde ne dersiniz?

1+1 aramaya devam mi edeyim?
elbet birsey duser diye 2+1 mi arayayim?
hic ugrasmayip biraz kredi cekip rahatca 2+1 mi arayayim?

tesekkurler.

tek başıma 3+1 evdeyim. 2+1 neyse de 1+1 pek düşünmezdim.

  • sutlu nescafe  (26.03.21 10:35:33)
2+1 alırsanız evlenince de oturmaya devam edebilirsiniz. Kendiniz oturmazsanız kiracı bulmak daha rahat olur.

Maddi yönünü düşünün bence kredi mi çekmeli birikim mi yapmalı gibi.
  • cilekli pasta  (26.03.21 11:43:41)
genel olarak 1+1 ile 2+1 arasındaki sadece 1 oda olmuyor. banyo daha küçük oluyor. mutfak küçük oluyor, hatta çoğunlukla salonun bir köşesinde açık mutfak oluyor. salon ve odalar daha küçük oluyor.

yani biraz rahat etmek isterseniz, geniş bir 2+1 almak daha mantıklı geliyor bana.

ne iş yaptığınızı bilmiyorum ama fazla olan odayı çalışma odası gibi düzenlersiniz. salonda yemek masasında iki büklüm çalışacağınıza insan gibi çalışırsınız mesela.
  • co2s2  (26.03.21 11:44:58)
Bence istanbuldan ev alınmaz artık. Önümüzde korkutucu bi deprem gerçeği var, baktığınız binalar yeni ve güvenli mi bilmiyorum ama öyle olsalar bile beklenen büyük depremden sonra istanbulda hayat minimum 1-2 seneliğine yaşanmaz bi hal alacak maalesef. Bu durumda istanbul dışında ama gelişmiş bir ilden 2+1 almak, gelen kira ile de istanbulda yeni ve güvenli bi binada oturmak bana göre daha mantıklı. Kaçış imkanınız olur, gittiğiniz zaman da eviniz hazır olur..

  • Nickbulamadım  (26.03.21 12:15:28)
İstanbul da 1+1 lerin kira getirisi gittikçe daha da hızlı artacak. ileride kalmak istemezseniz bile kiraya verebilirsiniz.

  • silver apple  (26.03.21 12:19:02)
Uygun, temiz bulursan al. Evlendiğinde de kullanabilirsin. Çocuk olacağında da satar, üstüne 3-5 koyar 2+1 alırsın. Paran tl'de ise beklemenin alemi yok. 2+1 ev sahibiyim, 13 senedir istanbul'dayım. Evliyim.

  • prole  (26.03.21 12:46:51 ~ 12:47:56)
Bizim ev 1+1. Net 65 m2. Üç kişilik bir aileyiz. Evi 1.5 sene önce 220 bine aldık. 40 bin lira yenileme masrafı yaptık. Evin şuan ederi 450 bin lira. Yani demem o ki, nerede olduğu önemli. Daire tipi sonraki iş.

  • makarnacanavari  (26.03.21 15:26:51)
2 sene 1+1'de yaşadım, semti ve olanakları iyiyse alınır tabii ki. 1+1'de yaşayacak adamın gelir düzeyi aile yanında yaşamak zorunda olan tiplere göre genelde daha yüksektir o yüzden rezidans tarzı yerleri tercih ederler. O tarz bir yerden alabiliyorsan yapıştır gitsin, boş kalmaz.

Evlendikten sonra 2+1'e geçtik bu arada ama ev satılmasaydı daha da otururduk. Eski ev sahibi eşyalı kiraya vermişti bir de, kendi evindeki eski eşyaları bize taşımış kira üstüne 300-400 lira alıyordu.
  • roket adam  (26.03.21 19:56:15)