Zenginlik kaç liradan başlar?

"O mu, o zengin yahu" diyeceğiniz kişinin aylık net geliri kaç TL olmalı?

Aylık gelire bağlı kişiye zengin demem.

  • zoghurt  (25.03.21 01:15:33)
@zoghurt, maaş gibi düşünmeyelim ama.

  • msb  (25.03.21 01:18:50)
1 milyon liralık iyi bir ev, 1 milyon liralık iyi bir araba, 1 milyon liralık birikim ve ayda 15, 20 bin TL gelir varsa en alt seviyeden zengin derim. Çünkü bugün evi ve arabası olmayan, birikimi olmayan birini sadece aylık geliri dikkate alarak zengin kabul etmek mantıklı değil.

  • dissendium  (25.03.21 01:37:49 ~ 01:38:37)
Müstakil ev
Kaliteli bir araç
Yatırımlarda dolaşan min 250bin dolar
Aylık net 20bin gelir
  • avatar is back  (25.03.21 02:02:58)
aylık 60 70 bin almadan zor. 15 bin kafadan gider zaten ev benzin vs

  • ShadowOfMoon  (25.03.21 02:08:18)
"Pasif" geliri ayda net 50bin birim ise zenginlige giris yapmis diye dusunurum.

  • cooperr  (25.03.21 02:20:12)
göreceli bir durum. tanıdığım biri var çeşitli kalemlerden pasif geliri yıllık 1 milyonu geçiyor ve çift asgari maaşlı gibi yaşıyor. bu parayı yine risksiz garanti pasif gelir getirecek işlere bağlayarak her yıl servetini arttırıyor.

organize bölgede düşük-orta ölçekli fabrika sahibi birini biliyorum yıllık geliri 1 milyonu buluyor ve kral gibi yaşıyordu. 1 yıldır pandemi nedeniyle işleri bozuldu ve borçlarını ödemeyez duruma geldiğini biliyorum. son durumu hakkında bilgim yok.
  • phonex  (25.03.21 06:58:24)
maaşlı çalışan aylık geliri olarak konuşuyorsak hem tr hem avrupa için 5-6 bin dolardan itibaren kaymak tabakaya girersin.

net worth olarak bakarsak türkiye'de 2018 verilerine göre 100k - 1m dolar arası en zengin %1,9'a sokuyor seni, yani ülkenin %98,1'inden daha zengin oluyorsun. 1m dolar üstünde %0.1 demek. www.seffaflik.orgürkiyede-Gelir-ve-Servet-Eşitsizliği.pdf

tamamen imaj olarak bakarsan ben de güzel bir villa sahibiyse o kişiyi harbiden zengin addediyorum. tüm detaylarıyla gerçekten çok masraflı müstakil evi sürdürmek. otomobil vs bunlar bir şekilde çözülüyor ama evin ayda birkaç bin lira ısınma masrafı olabiliyor.
  • roket adam  (25.03.21 10:24:39 ~ 10:25:54)
ev var
araba var
çoluk çocuğu kolejlerde okutacak para var
yaz kış tatili için yurtdışı para var
yazlık var
pahalı hobi var

bu koşulları en 20 yıl boyunca sağlıyorsan bence lvl_1 zenginsin
  • duyurukullanıcısı  (25.03.21 10:50:01)
Bu vizyona bağlı bi durum. Ofiate bi arkadaş var, aynı yaştayız, onun babasından kalan evi var, evlenince kocasının aldığı evi var, 200 bin tl bandında bi arabası var. Çocuğu var. Benden düşük maaş alıypr ama maaşı alır almaz tamamını alışverişe yeme içmeye kıyafete harcıyor. Bense maaşı alıp 3 kuruş kenara koymaya çalışıp kalanıyla da ev kirasını ödeyip asgari şartlarda geçinmeye çalışıyorum.

Tüm maaşını keyfine harcayan, yazın da yurtdışına gitmese de kendi vizyonuna göre en kral tatili yapan bu adam zengindir bence.
  • turuncu tonlarda  (25.03.21 11:02:59)
1 milyon dolar nakiti varsa benim için zenginliğe giriş yapmış demektir.

  • nuisance  (25.03.21 11:23:56)
zenginlik gelire değil, servete bağlı bir şey bana göre.
aylık gelire bağlı kişi belki günün birinde "zengin" olabilir ama varlıklı olması zor.

  • blatta hiberna  (25.03.21 11:30:00)
öyle bir kavram yok ki. herkes farklı bir şey söyler çünkü zenginlik bir kıyastır tek başına bir olgu değildir.

bir kulübesi olan kişi sokakta yatan kişiye göre zengindir mesela. ya da bir şeye büyük demek için başka bir şeyle kıyaslamak gerekir. tek başına büyük demek bize bir fikir veremez.
  • das ende der welt  (25.03.21 11:58:35)
Aktif olarak çalışmayı bıraksa, yine de yaşadığı refah seviyesinde ömrünün sonuna kadar değişiklik olmayacak insanlara zengin derdim ben.

  • burfak  (25.03.21 13:04:46)
yazmayi planladigim seyi burfak yazmis ustte. Benim tek zenginlik tanimim budur.

  • turkuaz  (25.03.21 14:39:56)