Far açık kaldı - Akü

Merhaba

2018 model sanderonun farları 4 saat açık kaldı. Fark edince hemen aracı çalıştırdım tek marşta rahat çalıştı ve radyo, sinyal, saat gibi araçlarda hiçbir gecikme / reset falan yoktu.

Gece olduğu için araç 30 dakika kadar gezebildi, sabah da 20-30 km yapar. Akü zarar görmüş müdür? Yoksa tekte çalıştı sorun yok diyebilir miyiz?

akü öyle zarar gören bir şey değil ya bu kadar düşünmeyin onu :)

aracı ilk çalıştırdığınızda hemen marş aldıysa gezmenize bile gerek yoktu, sabah tekrar çalışırdı. siz gezip işi sağlama almışsınız.
  • trajikomix  (24.03.21 22:59:21)
tekte çalışması akünün zarar görmediği anlamına gelmez. araçtaki voltaj değeri kaç görünüyor ona bakmak lazım. içiniz rahat edecekse akücüye gidip aküyü ölçtürün.

  • false pretension  (24.03.21 23:10:19)
Tamamen boşalsa da zarar görmezdi, şarj edilir yoluna devam ederdi.

Yalnız 4 saat far açık kasa boşalırdı, far değildir o park lambalarıdır. Bir hesap yapalım;

far amülün teki 55w olmalı, ikisi 110 watt, 5'er watt da arka ve ön parklar olsa (aynı anda yanarlar) 130 watt toplam tüketim.

130/12= yaklaış 11 amper saatlik tüketim, 4 saatte yaklaşık 44-45 amper tüketim demek bu. Akün olsa olsa 60 amperdir.

Yani 4 saat far açık kalsa akü boşalır, marş basamayacak değerlere düşer. Park lambalarıdır onlar.
  • John Bloor  (25.03.21 09:37:37)