[]

Handbrake 100 CPU kullanıyor

Bu duruma karşı ne yapılabilir ve bu neden olur
 
handbrake video dönüştürme uygulaması değil mi? zaten %100 işlemci gücü kullansın, işini bir an önce bitirsin.


  • roket adam  (24.03.21 11:17:43) 
100% kullanması istenmeyen bir durum değil ki.
multitasking için vs lazımsa aynı anda başka işler de yapıyorsan buradan set affinity tıklayıp bazı çekirdekleri handbrake için devredışı bırakabilirsin. i.imgur.com

her yeni encode başladığında tekrarlaman gerekir bu işlemi.

i.imgur.com

bir diğer alternatif de encode işlemini gpu ile yapmak. nvenc kullanırsan cpu kullanmaz. ama aynı bitrate ile daha kaliteli bir çıktı elde etmek için cpu encoding hala en iyi seçenek. nvenc gelişti yeni 2000-3000 serisi kartlarda ama cpu encoding seviyesinde değil.
  • konetsu  (24.03.21 11:52:42 ~ 11:56:14) 
yani bilmiyorum filmi yarım saatte çevirdi ve CPU 100dü tırstım gerçekten. Bu multitaskingdeki olayı da bir deneyeyim teşekkürler.


  • ckisc  (24.03.21 21:04:50) 
100% cpu kullanımı bir sorun değildir. yarım saat değil 24 saat 100% yükte çalışsa da sorun olmaz soğutma sistemin yeterliyse(cpu ve anakart vrmleri) devamlı tam yükte çalışabilir sistem. amaç minimum sürede maksimum iş yapmak yani sistemin tüm gücünü kullanmak. ideal olan böyle 100% kullanıma ulaşmak ama her uygulama multithreading açısından tamamen başarılı değil işte. asıl 100% sistem kullanmayan uygulamalar sorun.

100% kullanım sadece aynı anda başka şeyler de yapıyorsan sistemde yavaşlama hissedeceğinden sorun olabilir, atıyorum 8 çekirdekli işlemcin var 16thread ile encode ederken oyun oynamaya çalışırsan kasar ama encode için 12thread ayırır 4 thread ile de oyun oynarsan iki işi aynı anda yapabilirsin. ben genelde 1 thread ayırıyorum 15 thread ile handbrake encode ederken 1 thread ile de internette dolaşma dizi film izleme vs. işlerine bakıyorum.

handbrake ile de yaklaşık 3-4 tb encode ettim şimdiye kadar. bir filmi yarım saatte encode ettiğine göre hızlı profil ve x264 kullanıyorsun sanırım. ben x265 encode ediyorum daha da uzun sürüyor hatta. var olan performansı kullanmak sorun değildir.
  • konetsu  (25.03.21 01:26:51) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.