tarla statüsündeki aşırı merkezi araziler / istanbul

selamlar emlak simsarları, istanbul e5 hattında tam otoyolun dibinde kalan bir sürü tarla statüsünde arsa görüyorum. (mesela taşınmaz no 21854543 ve yanındakiler gibi) bunlar unutulacak gibi değil, rahatlıkla milyon dolarlar edecek araziler. bunların sahibi kim, etrafındaki her yer dopdoluyken neden bunlar boş duruyor ve nasıl oluyor da tarla statüsünde kalıyorlar merak ediyorum.

yani tabii ki bunlar yasal şeyler onu anlıyorum da rant lobisi buraları nasıl es geçmiş? Bahsettiğim parsellerden biri e5 optimum avm hizasında kalıyor mesela, rahatlıkla bir avm daha yapılabilecek bir arazi.

Daha başlığı okurken hangi arazi olduğunu tahmin ettim:)

Tarım arazilerini koruma gibi kanunlar bazı arazileri arsa statüsüne çevirmeye mani olabiliyor.

Arsanın sahibi de bunu istemiyor olabilir.

Dediğiniz gibi o bölgeleri kovalayan çok insan vardır.
  • anten  (23.03.21 10:47:25)
bunlar paraya acil ihtiyacı olmayan ve ilerde ihtiyaç durumuna göre yatırımlık veya çocuklarıma kalsın mantığıyla edinilmiş yerler olabilir. veya rantçılar da almıştır da bugünü değil de geleceği düşünmüş olabilirler. ya da henüz değerlendirmek için doğru an gelmemiştir.

  • reanarchy  (23.03.21 10:50:27)
miras anlaşmazlığı olabilir.

  • kapi  (23.03.21 11:05:02)
Mesela fsm köprüsünde avrupadan anadoluya geçtikten hemen sonra, kavacık kavşağının ilerisinde yolun sol tarafı bomboş. Bunlar iş bankası arazileri diye biliyorum. Bunun dışında üstteki yazanların hepsi ihtimaller dahilinde

  • mg3929  (23.03.21 11:12:51)
birilerinin dedeleri zamanında almış oluyor ama şimdi miras kavgası olmuş oluyor

  • co2s2  (23.03.21 11:49:47)
Bir vakfa ait olabilir, şu an satmaya, inşaat yapmaya ihtiyacı olmayabilir.

Dere kenarı olabilir, 10 metre yaklaşma sınırı var imar için dereye.

Hazine arazisi olabilir, uzun yıllardır birisi üzerinde tarım yaptığı için tarla olarak kullanımına devam ediliyordur.

Yani tarla olarak kullanılmasa ağaçlandırılıp her yerde gördüğümüz otoyol kenarı peyzaj alanı olacak bir yerdir.

Tarla olarak kullanılmazsa hemen gökdelen dikilecek bir yer değildir belki.
  • John Bloor  (23.03.21 11:50:01)
:D
bahsedilen arazide lahana ekiliyor. yani kıymetli bi sebze de değil, lahana abi lahana. yıllardır bakıp bakıp deli bir sahibi olduğunu düşünüyorum.
ama yukarıdaki cevaplara da katılıyorum.
  • rewlack  (23.03.21 11:52:08)
bu bölgede fetöcülerin çok ciddi yatırımı vardı zamanında, örnek mahallesi dumankaya vs tarafından baya parsellenmiş durumda, belki arsa sahipleri içeride ya da yurtdışında da olabilir diye düşünüyorum.

aşırı merak ediyorum bu parsellerin tapu sahibinin tespit edilebileceği bir yöntem var mı sizce? tikleri sonra atacağım
  • roket adam  (23.03.21 11:58:16)
Baktım da bahsedilen yerde 11-12 tane parsel var bağımsız, ama hepsi tarla vasfında. Dere yakınında olduğu için zamanında vasfını değiştirmemiş olabilirler.

5-6 seneye kadar dere yaklaşma sınırı 100 metreydi yanlış hatırlamıyorsam, 10 metreye düştü yakın tarihte.

Şu an yapılaşma yapılabilir dereye 10 metre uzak kalınarak, ama tarla vasfını değiştirebilirler mi emin değilim.

Ha bir de 12 parsel, sahiplerinden mutlaka ölenler vardır, hatta ölenlerin mirascılarından da ölenler vardır.

Yani torun, hatta torun çocukları bile olabilir hissedarlardan. Bu da belki de yüzlerce hissedar demek, bunalrın hepsini bir araya getirip de işlem yapmak ciddi zulüm.

Rant olsa bir araya getirilir ama şu an rant yok, tarla çünkü.
  • John Bloor  (23.03.21 12:10:35)
Bizim isyerinin yaninda nerdeyse stad kadar genis 5 katli bina var.
Kiracisi cikti adam bir daha kiraya vermedi 3-4 senedir kendi kendine yikilmaya basladi.
Kiraya verse belki milyon lira alir her ay.

Nasil senin 30 senedir bos duran dededen kalma evin varsa. Onlar icin de cok onemli degil.
Bizim burada bi herif butun apartmani bos tutuyor. Mahallenin yarisi onunmus zaten.
Satsa evler 2 milyondan gidiyor, kiraya verse her ay 30x3= 90bin tl alacak
  • divit  (23.03.21 16:36:07)