Ekonomi sorusu

>>> Biraz saçma bi soru sorcam. Bugün bir çok başlıkta bahsi geçmişti. Konumuz yurtdışından para getiren,Türkiye'de yatırım yapan yabancılar.

Bu abiler paraları nasıl getiriyor? Yani Türkiye'den hesap açıp parasını faize mi koyuyor? Ya da döviz yükselecek öngörüsü varsa döviz mi alıyor? Fonlar aracılığıyla filan mı yatırım yapılıyor? Büyük büyük meblağlardan bahsediyorum. Borsadan hisse alanlarda var sanırım. Bilgisi olan var mı? İşleyiş nasıl oluyor?

Yabancı bankalar, yerli/yabancı aracı kurumlar, türk bankaları, hepsini kullanabilirler.

  • alfred  (22.03.21 22:28:48)
Büyük çoğunluğu bankalar, fon şirketleri vs oluşturuyor. Bireysel olarak parasını getiren %3-5 ya var ya yoktur. Mesela bugün isveç merkezli uluslarası bir banka tl yatırımlarının tamamını çekmiş.

Ya da yüzbinlerce kişinin satın aldığı bir fonda, bir süre türkiye’de şirketlere yatırım yapılmıştır. Şirket güven ortamını görmeyince çekilmiştir. Şu an da etkisi ne kadar bilmiyorum ama bir zamanlar merrill linch piyasadan çok fena çekilmişti Türkiye’de, borsa sarsılmıştı bay
  • avatar is back  (22.03.21 22:53:09)