borsa istanbul çok saçma değil mi

amatör bir yatırımcı olarak borsaya kesinlikle ısınamıyorum.

- aşırı arttığı düştüğü günlerde devre kesiciye girip karını zararını donduruyor
- bir çok hissede insider trading'in kralı yapılıyor, denetleyen kimse yok. adam şirket içinden bilgi alıp ona göre hareket ediyor. atıyorum q1 finansal sonuçları duyurulmadan şirketin kar zarar rakamını öğrenen bir sürü insan var.
- nispeten sığ hisselerde telegram gruplarıyla toplanıp toplu indirme çıkarma yapıyorlar
- bi hissede tam vurgun yapılacak gibi oluyor (çok artıyor mesela), hisseyi satışa kapatıyorlar
- bir sürü al sata vakit harcıyorsun, sonuçta dolar bazında üç aşağı beş yukarı aynı noktada oluyorsun
- yapılan tüm analizler hep geçmişe dönük, hindsight bias'ın kralı, yani dün yükseldi diye bugün de yükselmek zorunda değil. sabaha kadar da teknik analiz yapsan çat diye bi olay oluyor tüm dengeler değişiyor.

incelediğimde borsa ile uğraşan insanların zaten genellikle bir kariyeri / uzmanlığı olmayan, bir umut bu işlere sarmış, kendine bunu meşgale edinmiş vakit geçiren boş tipler olduğunu görüyorum bitcoinciler gibi. onları anlayabiliyorum başka çareleri yok ama aramızda da olacak zeki arkadaşların bu saydığım argümanlara rağmen nasıl borsaya vakit harcadığını merak ediyorum. acaba ben mi yanlış analiz ediyorum durumu? his olarak değil, bilimsel olarak bunu nasıl yorumluyorsunuz? yoksa herkesin mi bir "bildiği" var?

Aklı olan küçük yatırımcı BIST'te işlem yapmaz zaten. Insider bilgin yoksa tamamen kumar. Git Bitcoin'e gir kesinlikle daha güvenilir.

  • synesthesia  (22.03.21 14:08:15)
- Devre kesici 15 dakika uygulanıyor. Kâr ya da zarara dokunmuyor.
- Inside info var maalesef. Haklısın.
- Telegram nerede yok ki? ABD'deki Gamestop olayı da buna bir örnek.
- Hisse satışa mı kapatılıyor? Brüt takas, tek fiyat, internet yasağı gibi tedbirler var ama çok artan bir hissenin satışa kapatıldığını görmedim hiç. Var mı örneği?
- Evet, bist çok kırılgan. Hiç güven vermiyor. Fazla risk mevcut. Riski çok olduğu yerde kâr/zarar da çok oluyor. Bunu fırsata çevirebilen iyi kazanıyor.

Ben genelde spekülatif hisseleri alıp satıyorum. İşi bilmediğim için kazancım uzun vadeye göre daha düşük olabiliyor ama hem böylesi daha keyifli hem de öğrenmek için biraz da böyle davranıyorum. Alıp 6 ay / 1 yıl ellemeyeceğim yatırımlar da var (fon mesela). Bir de ben mesela hayatımı bunla kazanmıyorum. Zaten bir işim var, yatırıma ayırdığım parayla bunu yapıyorum. Tamamını kaybetsem üzülmeyeceğim bir miktar.
  • himmet dayi  (22.03.21 16:15:35)
Devre kesici hariç bu söylediklerinin hepsi kripto ve Forex piyasasında da var.
Belki trading sana göre bir iş değildir. Zorlamanın alemi yok.

  • dafuq  (22.03.21 17:13:08)
Evet bahis oyunlarının bana göre olmadığını düşünüyorum ben de, yani mantıkla açıklanamayan piyasa hareketlerinin olduğu ortamlara girmemeliyim bunu anladım.

  • roket adam  (22.03.21 21:12:50)