Bu şarap içilir mi?

Tekel bayiden bugün aldım, arkasında yazan tarih 26/03/2013 son kullanma tarihi mi üretim tarihi mi anlayamadım. (Ekte fotoğrafını ekledim. Saat de yazdığına göre üretim tarihidir büyük ihtimalle ama aradan 8 sene geçmiş.) Önünde de büyük puntolarla 2011 yazıyor.
Şarabı henüz açmadım belki iade ederim diye. Ne yapmalı?

Öndeki büyük 2011, 2011 yılında hasat edilen üzümlerden yapıldığını gösteriyor, 2013'te de şişelenmiş. Doğru gördüysem Cabarnet Sauvignon, yıllanmaya uygundur ancak şişenin düzgün saklanmış olması gerekir. Eğer mantarı kuruduysa ve hava aldıysa tadı bozulmuş olabilir.

  • opucuk baligi  (20.03.21 18:54:59)
@opucuk baligi Onu nasıl anlayabilirim acaba? Açmadan iade etsem daha mı doğru olur? (Cabarnet Sauvignon evet)

  • fobfilm  (20.03.21 18:57:00 ~ 18:57:58)
Şişeyi açmadan anlayamazsınız, 8 yıldır yatık mı saklandı, ısı nasıldı vs. bilemeyiz. Açıp tadına bakınca anlaşılır ancak. Ama açıp içsem zehirlenir miyim diyorsanız, hayır, bir şey olmaz, tadına bakın, sıkıntı yoksa içebilirsiniz. Markayı hiç bilmiyorum, pahalı bir şarap değilse iade etmeye uğraşmazdım ama pahalı bir şarapsa iade edebilirsiniz.

  • opucuk baligi  (20.03.21 19:06:41)
ben de içilebileceğini tahmin ediyorum ama zaten üstte de söylendiği gibi kadehe koyup tadına bakınca anlaşılır zaten.

  • sanal uyku  (20.03.21 19:19:41)
Saraplarda son kullanma tarihi yazilmaz. Ilk cevap dogru.

  • buf-e kür  (20.03.21 20:42:33)
Bir başparmak kuralı olarak, tarihin yanında saat de varsa üretim tarihidir.

  • mirafiori  (20.03.21 22:15:05)
itele gitsin. en kötü ölürüsün. yaşıyoruz da ne oluyor..

  • ghostinthemech  (21.03.21 00:55:55)
Kardeş içmiyorsan adres vereyim yolla :)

  • m orak  (21.03.21 01:36:38)