Kira Gelir Vergisi Hk.

Merhabalar,

2019 senesinde ev satın aldım ve kiraya verdim. 2020 yılı mart ayı
2019 kiralarının gelir vergisini ödedim. (götürü gider)

2020 yılında bende evlenerek kiraya çıktım ve şimdi 2021 mart ayında 2020 yılının kira gelir vergisini beyan etmem lazım ama aldığım kira ile ödediğim kira eşit.

Anladığım kadarıyla götürü gider mantığında vergi ödemem gerekiyor, gerçek giderde vergi çıkmıyor.

Götürü gider de 2 sene içerisinde iptal edilemiyormuş, bazı yerlerde dilekçe ile durumu düzeltebileceğim yazıyor ama aynı yıl içerisinde mi olmalıymış.

Resmen kafam yandı, nasıl yol izlemem gerekiyor bilgisi olan var mı?

Şimdiden ilginize teşekkürler.

hazır beyan sisteminde gerçek gider seçemiyor musunuz?

ben tam tersi diye biliyorum yani bir sene gerçek gider seçerseniz belirli süre götürüye geçemiyordunuz.
  • nuisance  (19.03.21 13:12:02)
Takipteyim
Bildiğim kadarıyla götürü seçildiğinde iki yıl devam ediyor, diğer sene gerçek gidere geçemiyorsunuz malesef.

Benzer bir durumu ben de yaptım, çok bilmediğim için götürü seçip (o anda cazip görünüyor:) iki yıl götürü hesabıyla vergi ödedim, üstelik gerçek giderde hiç vergi çıkmayacakmış. Soruya ek ya da detay olarak bilenler cevaplarsa diye eklemek istedim. Buna itiraz edip, fazladan vergi ödemişim diye dilekçeyle filan başvurma ve iade alma şansı oluyor mu acaba?
  • epitaf  (19.03.21 14:52:02)