Volkswagen hk.

Bu adamların doğuş oto ile tam olarak ilişkisi nedir ?
Neden doğrudan bizzat kendisi satış yapmıyor volkawagen ?

Böyle ilişkisi olan başka marka var mı?
Renault
Fiat
Citroen
Veya diğerleri ?

sadece doğuş oto yok ki vw konusunda, avek, altur, mez...

renault - mais vb
fiat - birmot vb
citroen - inallar vb

hiçbiri doğrudan satış yapmıyor. üretim yapan firmaların büyük çoğunluğu direkt satış yapmaz. otomobil için de böyle, çikolata için de böyle.
  • uuth  (17.03.21 00:08:03 ~ 00:10:24)
doğuş oto diyor ki ;

+ bana 20.000 passat, 30.000 golf biraz touareg üzerine de leblebi. ne etti?

- passat'a 25 desek golf'de 20 desek diğerlerini de 35'ten sayalım.

+ ne etti abi uzatma

- ya sen satsan satsan max 80.000 araç satarsın bu yıl

+ ya tamam fiyat söylede işimize bakalım

- 25keuro ver araç başına yeter. 2.000.000.000 euro yapıyor toplam.

+ naptın abi taş mı yiycez biz 15ten yukarı vermem.

- 16?

+ olur. 1.280.000.000euro etti. 280'ini şimdi vereyim. 500'ü yılın ortasında kalan 500'ü de sattıkça veririm.

- ee hadi bu sefer böyle olsun.

+ hadi selametle
  • duyurukullanıcısı  (17.03.21 00:12:39)
@uuth güzel söylüyorsun da bu dediğin arkadaşların sitelerine baktım. Çok ilginç bişey tespit ettim.

“ Doğuş Otomotiv Yetkili Satıcısı Mez Motorlu Arç Paz. Tic. Ve San. Ltd. Şti. tesisleri...”
“ Avek Otomotiv, 2005 yılından bu yana Doğuş Otomotiv Yetkili Bayisi olarak Volkswagen Bin...”

Bu saydıkların hep doğuş otonun alt bayileri.
Fiat’ın alt bayileri birmot, Gürses, Bilaller filan
Fakat dediğim gibi doğuş oto ile vw arasındaki ilişki farklı gibi yani avek ile vw arasında doğuş oto
  • infernalcadre  (17.03.21 00:27:32)
(bkz: distribütör
)

  • hayaletimsi  (17.03.21 00:30:30)
mevzu şu, marka türkiye'ye gelip tezgah açacağına buradan bir şirket ile distribütörlük anlaşması yapıyor. onun adı ilgili firma satıyor. senin örnek olduğu gibi vw-doğuş, başka örnek ford-koç. yani bunların tr'de kendi dükkanları yok.

doğuştan alıp satanlarda yine yetkisi satıcı ve bayiler (avek,altur, aykan, vb.). koçtan alıp satanlar da öyle (tan oto, vb.). burada da distribütör kendi mağaza açacağına bunlara imkan veriyor. netice de her yere kendi dükkan kurmasının da bir maliyeti var. bundan da kaçıyor.

bizzat niye satmıyor. tamamen maliyet hesabı. pazar durumu, vb.

arabada aklima gelmedi ama mesela siemens, türkiye'de "siemens türkiye" adı ile kendi satıyor. aynı zaman da bayileri de var. tabi siemensi tek sektörde düşünmek yanlış olur. elektornik ve medikal alanda da çok yatırımı olduğu için onları satmak adına burada olması hem gerekli hem de avantaj.
  • helenart  (17.03.21 00:53:51)
VW Türkiye distribütörü Doğuş Oto. Diğerleri bayi.

Diğer markaların distribütörleri şu şekilde

BMW - Mini -Range - Borusan
Renault - Mais A.Ş.
Fiat - Tofaş
Seat - Doğuş Oto
Audi - Doğuş Oto
Skoda - Yüce Oto
Citroen - PSA Türkiye
Peugeot - PSA Türkiye
Ford - Ford Otosan Türkiye
  • Northern Mariner  (17.03.21 00:57:10 ~ 01:02:32)
ford koç.
kia bayraktar.

  • mikahakkinen  (17.03.21 09:53:02)
Adamın işi otomobil üretmek. Satışla uğraşmıyor. Coca colayı tüm türkiye'de anadolu grubu dağıtmıyor.adını sanını duymadığın küçük bayiler satıyor.

  • robin one persie  (17.03.21 10:33:09)