İki sorum var

1- İnsanlar neden kredi kartlarının temassız özelliklerini kullanmıyorlar ?

2- İnsanlar neden avm ye filan girerken hes kodu için barkod okutmak yerine uzun uzun kodlarını söylüyorlar ? (Örnekteki insanlar akıllı telefon kullanıyor ve yaşları 18-50 yaş arasında)

Yani birinci olana belki güvenlik bahanesi filan bulunabilir ama ikinci olan çok mantıksız geliyor.

Bilmediğim, atladığım bir konu mu var ?

1- güvenlik dolayısıyla temassız özelliği kapalı olabilir.
2- hes uygulamasını açmak yerine not defterinden numaraları söylüyor olabilir.

  • havadakarada  (14.03.21 00:29:04)
1- bazıları bu özelliğe güvenmiyor ya da temassız kartları yok. ya da özellik kapalı.

2- çok basit. bilmiyorlar. ya da uğraşmak istemiyorlar.
  • jelly bear  (14.03.21 00:31:13)
2. insan olarak cevap vereyim, hes uygulaması denen garabeti telefonuma indirmek istemiyorum, kodumu da e-devletten aldım. bi iki girerken ben söyledim o yazdı. sonra baktım millet qr okutup geçiyor, kolay, uygulamayı indirip kod oluşturup sildim uygulamayı tekrar. belki de bana denk gelmişsindir, işin aslı böyle yani. üşengeçlik diyebiliriz.

  • olutaklidi  (14.03.21 00:32:06)
@havadakarada

Hes uygulamasını açıp okutmak daha pratik ama hadi diyelim uygulamayı açmak istemedi,
-barkodun ekran görüntüsünü alıp fotoğraflardan bunu açabilir.
-barkodu telefonuna duvar kağıdı sadece tuş kilidini açarak bunu gösterebilir.

Yani çok daha pratik seçenekler varken zor olanın seçilmesini anlayamıyorum.
  • infernalcadre  (14.03.21 00:32:35)
hes kodunun resmini alın, galeride favlayın

yazıyordum yazılmış
  • bir soru sorcam  (14.03.21 00:34:45)
@olutaklidi

İşte bunu görüp yapmış olman çok güzel. Tebrik etmek isterim seni.
  • infernalcadre  (14.03.21 00:34:47)
@internal hocam kendimden örnek vereyim şahsen üniversite mezunuyum eticaret uzmanı olarak çalışıyorum. uygulamayı açmak canımı sıkıyor çünkü hem açılırken sıkıntı hem daha sonra çalışmayı durdur filan yapmam gerekiyor ayarlardan. Ekran görüntüsü de alıyorum ama yeni ekran görüntüleri aldıkça o da geride kalıyor. En pratiği açıp not defterinden adama gösteriyorum.

  • havadakarada  (14.03.21 00:36:47)
alışkanlık radikal insanların dışında kolay değiştirilmeyen bir durum.

  • evimin paspasi  (14.03.21 00:38:15)
1. Bir aralar temassız işleme açık kredi kartlarının, toplu taşım araçlarında, yanlarında pos cihazıyla dolaşanlarca suistimal edildiğine dair çok haberler yayınlandı. İnsanlar bunu temassız işlem sakıncalı olarak algıladı ve bu durum öyle gidiyor.

2. QR kod olayında da benzer durum var. İnsanlarda, telefondaki bilgiler çalınıyor tedirginliği var.
  • Mirket  (14.03.21 01:14:14)
bilmiyorlar. neyin ne olduğunu bilmiyorlar. 'gerçekten' bilseler kullanırlar.

  • phoenixbucklesby  (14.03.21 01:29:15)
çoğunun telefonundan bile ödeme yapılabilir temassız.kartsız. istanbulkarta da geldi. fiziki temas olması güven veriyor belki

  • ShadowOfMoon  (14.03.21 02:15:56)
o kodu öğrenmek için 5 türk lirası ödedim. hikaye bitti.

  • esref  (14.03.21 02:51:09)
1. tüm kartlarımda temassız kullanıyorum ancak bir çok kişi kartı temassızıyla yenilerse ücret ödeyeceklerini düşünüyorlar. yenilemiyorlar.

2. hes uygulaması yok bende. sürekli izleniyor hissediyorum. kod almıştım ilk ihtiyacım olduğunda. onu söylüyorum.
  • brakgn  (14.03.21 04:41:22)
@brakgn

kare kod için hes uygulamasına gerek yok. SMS ile hes kodu alınca orada bir bağlantı çıkıyor. tıklayınca kare kod olan sayfa açılıyor zaten.

2- Benim başıma dün şöyle bir şey geldi. Metrodan çıkıp McDonald's'a girdim. HES kodu sordular. Metrodan çıkınca nedense internet bağlantısı hemen gelmiyor. Vodafone'da özellikle çok uzun sürüyor internet bağlantısının gelmesi. Ben de sms ile aldığı kodu okuyarak girdim mecburen.
  • himmet dayi  (14.03.21 08:13:15)
1- belli bir tutarın üstündeki harcamalarda şifre girmek zorunlu.

  • silah taciri  (14.03.21 10:54:09)
1-temassizda güvenlik endisesi var covidden önce ben de kullanmıyordum sonra açtırdım. Hâlâ bazen kasiyerler ya sakıncalı diye duydum doğru mu falan diye soruyor temassız öderken.

2- uygulamayı indirmek istemiyorum.
  • kljgslsdkjsd  (14.03.21 13:53:49)