Kiracımın Kirasında İndirim yaptım yemediğim laf kalması neden böyleler?

Merhaba,

Evimde oturan iki öğrenci var, birinin okulu bitti diğeri tek kaldı ve beni arayıp artık tek kalacağını okullarınında 2021 yılında açılmayacağını ama henüz daha 1 senesi daha olduğu için evden çıkmak istemediğini söyledi ve kirada indirim yapabilirseniz devam etmek isterim dedi. Evin kirasını zaten muhitten daha uygun tutuyordum bende hiç düşünmeden tamam dedim. 650 tl den 500 tl ye indirdim ( kendisi en fazla 500 tl verebileceğini söyledi).

Kendilerinden hem çok memnunum evi tertemiz tutuyorlar, kirayı zamanında yatırıyorlar, benim için ordan kazanacağım 100-150 liranın bi önemi yok saçma sapan insanlar oturup kira alamamaktansa azda olsa her ay zamanında gelmesi önemli benim için. Bu durumu sohbet arasında eşe dosta söylediğimde yemediğim laf kalmadı, yok bedava vereymişim, yok üstüne ben para verseymişim vs vs . Ya diyorum zaten pandamı var artı bunlar öğrenci hadi onuda geçtim oturmadıkları eve zaten kira verdiler 6 ay 1 sene daha vercekler neden bu kadar denyoluk yapıosunuz. Sen çok safsın diyorlar bana. Neden böyle denyo bu millet ya.

Şahane bir ev sahibisiniz, o öğrenci de ne kadar mutlu olmuştur kim bilir. Eşe dosta ekonomik mevzularınızı anlatmayı bırakın bence, onlara neymiş.

  • kobuzchu kiz  (12.03.21 11:38:29)
8 yıllık öğrencilik hayatımda bin kere ev değiştirdim, bir gün kira aksatmadım, sizin gibi bir ev sahibine denk gelmedim. İnsanlar artık birbirlerinin hayatını boklamayı geçtiler yaptıkları güzellikleri de bokluyorlar. Kulak asmayın.

  • m3mphis  (12.03.21 11:43:18)
çok iyi yapmışsın. eğer o 150 lira size koymayacaksa aylık olarak tebrik ederim. güzel hareket.

  • kırmızıgözlüağaçkurbağasıyeşili  (12.03.21 11:43:27)
güzel bir jest yapmış olmanın dışında bence saf değil, aksine mantıklısınız.

asıl böyle düşünen insanların aklından şüphe ediyorum.
o parayla geçinmiyorsanız ve bu indirimi yapabilecek imkâna sahipseniz, en doğrusunu yapmışsınız.

bu süreçte eve yatırım yapmaya inanan biri değilim ama ev alırsam, sırf sizin eş dost gibi düşünen ve davranan mal sahipleri yüzünden alırım herhalde.
  • blatta hiberna  (12.03.21 11:46:04 ~ 11:46:32)
Burs gibi dusun hocam. Guzel hareket.

  • brkylmz  (12.03.21 11:47:26)
O para sana koymayacaksa ve karşındaki kişi iyiliğini bilecek nitelikte ise sorun yok. 500 kira bedava orası ayrı ama burs gibi düşün

  • Topalordek  (12.03.21 11:51:09)
akıl vermek parayla olsaydı ülkedeki bir çok sorun çözülürdü. sizi tebrik ediyorum.

  • uuth  (12.03.21 11:54:20)
Çok iyi yapmışsın. Bunun karşılığını da alacağına inanıyorum.

Çevrendekiler çok gaddarmış. Bir gün onlar da zor durumda kalacak.
  • tavish11  (12.03.21 11:55:49)
yüksek kira isteyip, tahsil edememek veya evin boş kalması yerine; biraz daha az ve sürekli kira alabilmek en mantıklısıdır. yaşadığım bölgede bazı evler veya mağazalar 5 yıldır boş duruyor. 5 yıl boyunca hiç tahsilat yapmamışsın ve 5 sene sonra mucizevi bir şekilde ekonomi birden iyileşecek ve sen 5 sene boyunca alamadığın kirayı 1 senede amorti edeceksin? öyle bir hesap yok. hani sizin kiranız çok düşük ama mesela 3.500 isteyip 1 kuruş indirim yapmayan ve evleri boş kalan; oysa 3.000'e evi kiralayabilecek insanlar tamamen zarardalar.

  • malheiros  (12.03.21 11:59:05)
guzel bir sey yapmissin, cevren biraz bencil insanlardan olusuyor olabilir.

  • lemmiwinks  (12.03.21 11:59:51)
Allah senden razı olsun çok iyi yapmışsın. Bir şey daha yap, kimseye söyleme, kendini koru. Üzülüyorsun çünkü belli, insanların lafını takmayacak halde olsan zaten takmazsın böyle bir başlık açmazsın. Bahsetme kimseye. Boşver belki takdir toplamazsın ama kimse de üstüne gelmez saçma sapan olumsuz enerjilerle uğraşmazsın.

Sana cevap vericem derken iyilik neden gizli yapılmalının cevabını kendi kendime bulmuş oldum. Allah senden bir daha razı olsun. <3
  • 1bir1bir1  (12.03.21 12:01:18)
Lafa söze geldi mi mangalda kül bırakmayan iyilikte on numara gözüken tipler iş paraya gelince nasıl da tam tersini savunuyorlar ama. İnsanlarımızın ahlaki çöküşüne delalet. Çok iyi hareket. Bunun benzerini malını değerinde satan insana da yapıyorlar. "Sarı siteye koysan 10 lira üstüne satardın" vs.

  • olaylar olaylar  (12.03.21 12:15:09)
haklısınız. bizim ev sahibi alttaki daireyi tanıdıga vermedi, gitti üç kurus daha fazla kira çekmek için tanımadığı birine verdi, adam kilidi vurdu gitti kira ödediği de yok tahliye davası ile ugrasıyor. :D

  • kitap arasında kalmış silgi tozu  (12.03.21 12:20:18 ~ 18:45:26)
Kimseye anlatmayın parasal mevzularınızı. Ablamla ortan bir evimiz var. Kentsel dönüşümden yeni çıktı. Tam pandemi zamanı ortalamadan düşük bir fiyata ablamın uzun zamandır tanıdığı bir arkadaşının bu sene İstanbul'da üni kazanmış kızına verdik kiraya. Akrabalardan laf etmeyen kalmadı. En son biri "ay bileydik o fiyata biz tutardık, bizim evi kiraya verirdik" bile dedi. Bunu diyenler de hep maddi durumu tepetaklak olmuş akrabalar. Onlara kiralasak 3 ay sonra "biliyorsun durumumuzu.." ile başlayıp kirayı ertelemeyle devam edecek bir sürü olay yaşayacağımıza emin olduğum tipler. Akraba diye çıkartamazsın da... İyi yapmışsınız siz. Mülk sizin, başkalarına susmak düşer.

  • SiyamkedisiZorro  (12.03.21 12:35:01)
İyi yapmışsınız, hepimiz öğrenci olduk, yeri geldi 5 tl'nin hesabını yaptık.

Akrabalarınızla, arkadaşlarınızla bu tarz para konuları konuşmayın. Borcunuzu da paranızı da bilmesinler gerek yok. Sonra böyle hadsiz ve gereksiz yorumlar yapıyor, insanın canını sıkıyorlar.

Babam da bu yıl kiracıya sembolik bir zam yaptı, kaldı ki adam çokça sıkıntıya soktu bizi zamanında babamın kiradan gelecek parayı beklediği dönemlerde. Ben olsam standart kira zammı yapardım belki ama o öyle istedi, ev senin dedim karışmadım. Üçüncü derece birine ise yorum bile yapmam.
  • chicha_v2  (12.03.21 12:54:58)
Hocam cunku millet birbirini sevme derdinde. Iyilik, hosgoruluk kimsenin umurunda degil. Gayet de kral hareket iyi ki yapmissiniz.

  • seksli harf  (12.03.21 13:09:00)
150 lira yıllık 1800 kaybettirir, dolara vurduğunuzda 250 bile yapmıyor. kimse bu parayla zengin olmaz. öğrenci okutuyor gibi düşünebilirsiniz. başlığı gördüğümde kiracılar palazlandı da laf etmeye başladılar sandım. millete takılmayın.

  • olutaklidi  (12.03.21 13:26:03)
Öğrenci için 150 lira yeri gelir servet gibi gelir.
Burs gibi sadaka gibi düşünün. İyi yapmışsınız. 1000 liradan başkası otursa 1 senelik kira taksa peşinden adliyelerde sürünseniz mesela bu da bir ihtimaldi

  • cilekli pasta  (12.03.21 13:37:09)
senin için anlamsız ve komik bir para ama o öğrenci arkadaş için büyük nimet hocam. iyi yapmışsın. hem çocukcağız da ev yurt peşine düşmez işine dersine bakar kafası rahat olur. benim çevremde de normal kiracısına indirim yapan 1-2 arkadaşım oldu ve hepimiz takdir ettik. kötü ve bencil insanlara takılmayın

  • avatar is back  (12.03.21 14:06:14)
Ya gerçekten bu milletin gerizekalı yorumları benim de sinirlerimi bozuyor artık. Yaptıklarımı ve kararlarımı anlatmıyorum zaten her yerde ama gelip soranlar oluyor, onlara bile cevap vermemek için yalan söylediğim oluyor. Ne gereksiz insanlar ya. Benim param benim kararım. İstersem o parayı çöpe atarım istersem yatırım yaparım, istersem tuvalete atar sifonu çekerim, sana ne.
(Kısa bir iç döküş oldu benim içinde.)

  • kismisolungac  (12.03.21 14:11:10)
Allah razı olsun. O 150tl size misliyle döner, kimin duasının tutacağı belli olmaz.

Herkese de her şeyinizi anlatmayın.
  • Hallegadola  (12.03.21 14:22:11)
tekerine taş değmesin hocam. sana bu lafları eden insanlar 150 tl için seni satabilirler dikkat et.

  • hemsta  (12.03.21 14:42:34)
Siz bakmayın insanların ne dediğine. İndirim yapmasaydınız da bir sürü laf söyleyeceklerdi. "Kötü yapmışsın", "yazık çocuğa", ""öğrenci sonuçta, yardım etmek gerek", "sen de ne insafsızmışsın" falan filan. Yine kendinizi kötü hissettireceklerdi yani. Sallayın gitsin. İyi yapmışsınız. Hiç alamamaktansa, az da olsa düzenli almak iyidir, kafam rahat etsin vs diyerek Zaten iyi yaptığınızı siz de söylüyorsunuz.

  • tcyx  (12.03.21 15:56:48)
iyi yapmissiniz, millet boyle denyo oldugu icin her seyi anlatmiyoruz; denyoluk sinirlari yine de asilirsa sana ne diyip kapatiyoruz.

  • bay b  (12.03.21 15:58:24)
Mal senin. İstersen kira almayıp üstüne para ver. 150 lira koymaz diyorsun zaten. Senin için rahatsa salla laf edenleri.

  • sutlu nescafe  (12.03.21 15:59:43)
milleti boşver, en iyisini yapmışsın

  • lcha  (12.03.21 16:37:12)
Gayet iyi yapmışsın hatta bunu mecburiyetten yapanlar var.

Pandemi nedeniyle işyerlerini yarı yarıya düşüren kişiler var.

Maksat kiracı ile bu süreci atlatmak zira pandemiden adam işyerini bıraksa zaten kiraya veremeyeceksin.
  • liberal  (12.03.21 17:11:43 ~ 17:12:50)
Güzel bir insansınız. Gerçekten artık iyi niyetli, dürüst, düşünceli birileriyle karşılaşmak inanın çok zor. Bugün ülkece insan profili olarak bu halde olmamızın bence en büyük sebebi size o akıl vermeye çalışan paragöz, düzenbaz insanlar. Onlarla yakınlık derecenizi bilmiyorum ama böyle konuştuğum için kusuruma bakmayın yine de. Adım gibi eminim menfaatleri doğrultusunda yarar göremedikleri bir gün sizinle de iletişimi keseceklerdir. Kazanan siz olursunuz bu arada.

  • bekocani  (12.03.21 17:34:21)
Ogrenciyken 2 gun ac kaldigimi bilirim. Yiyecek bir lokma ekmek bulamadigim gunler oldu. Kirami bir gun bile geciktirmedim.

Su an yedigimiz de yemedigimiz de onumuzde cok sukur ama hala ev sahibi olamadim. Kirada kaldigim evi tutarken ev sahibi 50 liralik bile indirim yapmamisti. Paragozun, kalitesizin teki. Kira gunu olarak ayin 1-5i arasini belirlemistik. 2 yil boyunca hep ayin 1inden once gonderdim. Bi kere nakite sikistim ayin 2sinde mesaj atti kirayi gondermedin diye. Ondan beri 5inden once gondermiyorum. Gonderdigim her para cok zoruma gidiyor. Boyle kalitesiz adamlara para kazindirmaktan adamin zoruna gidiyor.

Soylediginiz sozler, yaptiginiz eylemlerden ziyade insanlarda uyandirdiginiz hisler cok daha kalicidir. Bence paradan daha onemli bu. Size cemkirenler bundan anlamaz. Bosverin onlari. Vesselam.
  • Kirmizibavul  (12.03.21 17:54:15)