Anaya babaya hitap

Ben 33
Kız arkadaş 24
Anası 44
Baba 49

Ben bu insanlara ne diyeyim?

Bey/hanım - gereksiz formal
Abi/abla -kulağa yavşak geliyor
Anne/baba - ileride bile söylemem bence 10 yaş farkla.

en iyisi "siz"

  • jelly bear  (11.03.21 00:05:45)
Çok pis bi konu. Bu tarz durumlarda mümkün mertebe "siz" diye hitap ederim. Oldu da isim söylemem gerekti mecburen "amca/teyze".

Ama hiç kaçarım yoksa yani.

Ama sizin durumunuzda yaşlar da yakınmış. Kızıyla birlikte olduğunuz insanlara "abi/abla" garip kaçar.

"Anne/baba"yı direkt eliyoruz zaten...

Yani mümkün olduğunca isim söylenecek durumlardan kaçınmanız gerekiyor.

Ya da tüm samimyetinizle buraya yazdığınız gibi açıkça konuşun, onlar ne isterse artık "reis" "başkan" vb...
  • msb  (11.03.21 00:08:49)
Hanim / bey gereksiz formal degil bence bu durumda

  • kuehles blondes  (11.03.21 00:16:29)
Samimiyete göre abi ablaya geçilebilir ama öncesi bey hanım

  • Kahir ekseriyet  (11.03.21 00:21:34)
siz +1

  • camussar  (11.03.21 00:42:14)
An itibariyle siz
Ilerde evlilik falan olursa baba denebilir, sonucta aranizda 16 yas var adamin tibben baban olma olasiligi var. Anne kismi daha zor, o siz diye devam edebilir.

Aranizdaki yas farki iyi bu arada, evlendikten sonra anladim ki arada 5-10 yas olmasi lazim, tebrik ederim. :)
  • cooperr  (11.03.21 01:02:45)
bey hanım ne hangi ülkede yaşıyorsunuz yahu?

abi abla der geçersin, yanına da siz koyarsın. senli benli olmana gerek yok ama abi abla denir bu yaş farkıyla.
  • das ende der welt  (11.03.21 01:11:32)
"Siz" diyorum ben şahsen. Mesafede fayda var.

  • roket adam  (11.03.21 10:05:24)
siz deyin.abi veya abla demeyin.

iş ciddiye binerse anne baba demek çok zor olur.
  • drako  (11.03.21 10:05:54)
kimse yazmamis sasirdim:
isim arti amca
evlenince de isim arti baba. ya da sadece baba. haha
  • baldur2  (11.03.21 10:08:08 ~ 10:08:27)
siz +1

eğer yaş farkı uygun olsaydı "siz" ile birlikte x teyze, y amca kombinasyonu kullanılabilirdi ama abla ve abi hiçbir koşulda denemez bence.

yaş farkı uygun olmadığı için "siz"den devam edeceksiniz mecburen.
  • blatta hiberna  (11.03.21 18:09:48 ~ 18:10:25)
en iyisi yavşaklık bence ama sen bilirsin.

  • snape i başından beri tanırım  (11.03.21 18:59:04)