topkapı sarayı'nda sergilenen musa'nın asası

gerçekten o asa mıdır sizce?

1. evet bence gerçekten o asa. (söz konusu kişinin ve malum olayın yaşandığına inanıyorum)
2. hayır bence o asa değil. (söz konusu kişinin ve malum olayın yaşandığına inanıyorum)
3. hayır çünkü öyle bir asa hiç olmadı, malum olay yaşanmadı.

  • fakyoras  (10.03.21 21:12:26)

  • dafuq  (10.03.21 21:18:58)

  • uuth  (10.03.21 21:22:43)

  • acad r12 for dos  (10.03.21 21:25:22)

  • eazy  (10.03.21 21:26:51)

  • astronom bey  (10.03.21 22:07:59)

  • summatinyourteeth  (10.03.21 22:19:40)

  • ankara06  (10.03.21 22:26:32)
Bence dördüncü şıkka ihtiyaç var, kendim ekliyorum yüksek müsadenizle :)
4. Asa konusunda net bir fikrim yok ancak olay tabiki yaşandı, şeksiz şüphesiz

Hatta Rus fizikçilerin nasıl gerçekleşmiş olabileceğine dair teorilerinin izahı mevcut.

Bir de şu var (o kadar 3 cevabını görünce nasıl emin olabiliyorlar diye merakımdan yazıyorum) misal, peygamberin bir gece Mekke’den Kudus’e gidişi var, isra olayı. Mesela o dönem için müşrikler de “hadi canım, yok daha neler öyle şey mi olurmuş” demişlerdi ancak bugün bu mucizeyi hepimiz gerçekleştiriyoruz. Bir kaç saate hoop kilometrelerce ötedeki ülkelere uçabiliyoruz.

Eh peygamberlerin de nihayetinde birazcık farkı olmalı sıradan insanlardan, zamanlarının çok ilerisindeydiler. O zamanlar için mucize olan şeyler vakti gelince normalleşebiliyor, henüz keşfetmemiş olmamız gerçekleşmeyeceğinin ispatı sayılmaz ki :)
  • epitaf  (10.03.21 22:44:11)

  • silver apple  (10.03.21 23:08:02)

@epitaf: tahtanın sürüngene dönüşemeyeceğine dair delile ihtiyacımız olmamalı.
  • sinek kral  (10.03.21 23:55:11 ~ 23:57:37)
murat bardakçı kutsal emanetlerin pek çoğunun gerçek olmadığı iddia eder. dediğine göre bu eserlere karbon testi yaptırmak için fon da bulmuş fakat o dönem müze müdürü olan ilber ortaylı izin vermemiş. yorum sizin.

  • bihaber  (11.03.21 00:38:27)

karbon testi yapsalar o müzedekilerin yarısı çöpe gider.
  • das ende der welt  (11.03.21 01:18:17 ~ 01:19:18)
Rahmetli rasim Öztekin'i anarak;
"Peygamberlerimiz diye genel bir durum yok".
  • logisticsmanager  (11.03.21 02:37:55)

  • ezeriko  (11.03.21 08:22:45)
Bence de şıklar yetersiz, bana göre olay doğru, asa var ama bu gösterilen asa o değildir, kopyasıdır.

Bu kadar önemli bir hazineyi herkesin göreceği bir yere koyacaklarını sanmıyorum.
  • John Bloor  (11.03.21 10:36:21)
murat bardakçının ya da fatih altaylının sanıyorum bu konuyla ilgili yazısı var. Dünyanın bir çok yerinde bu asadan olduğu söz ediliyor.Bence 2

  • ayağiniza gelen overlokçu  (11.03.21 10:38:48)

  • co2s2  (11.03.21 11:13:18)

  • ada meltemi  (11.03.21 16:51:21)
Asanın yılana dönüşmesi konusunda bilgi eklemek gerektiğini düşündüm. Olay aslında illüzyon, Sermet Erkin’le büyüdüm ben, şapkadan sürekli tavşan çıkıyordu :) Sonra Aref geldi, gözümüzün önünde kaşığı eğdi falan.

Latife bir yana, Hz.Musa’nın olayında Firavunun bir sürü sihirbazı var ve güya topluma onların sihirli güçleriyle, illüzyon ile hükmediyor. Toplanan en yetenekli sihirbazlar Hz. Musa’nın karşısında da bu şekilde bir gösteri yapıyor ve Musa’da şaşırıyor aslında, çünkü onun illüzyonla ilgili bir bilgisi/yeteneği vs yok. Tabiki arkasında Allah olduğun için, merak etme sen de asanı yere bırak diyor, yani bir tür o iş bende diyor. Musa asasını yere bıraktığında da daha büyük bir illüzyon gerçekleşiyor ve diğer yılanları yutuyor.

Peygamber mucizeleri yaşandığı dönemdeki insanları şaşkınlığa uğratacak şeyler, kendi zamanının ötesinde şeyler. Biz ise bugün sihirbazlığı gösteri olarak görüp, nasıl yapılıyor diye çözmeye çalışıyoruz, çünkü farklı bir çağdayız.

Hatta kutsal emanetler ne kadar gerçek bunu da sorguluyoruz. Ben de bir çok kalıntının gerçek olup olmadığını düşünüyorum, Hz.Muhammed’e ait olduğu söylenilenler dahil. Elbetteki toplumda hiç sorgulamadan inananlar da mevcut.

Musa olayına dönersek, Allah sorgulayın diyor, firavunun yaptığı şey sihirbazlık o tanrı olamaz diyor, ona kanmayın diye ispat ediyor ve oradaki sihirbazlar olayın ehli oldukları için konuyu çok iyi anladıklarından iman ediyorlar.

Toplumda mucizeler vs abartılı bir gerçeklik ile anlatıldığı için bugünkü bakış açısıyla saçmaymış gibi gelebiliyor, bu aslında bilgi eksikliğinden kaynaklanıyor. Ama işte mesela illüzyonu bilmeyen bir hacı amcayı da öyle kabul etmek gerekiyor belki.
  • epitaf  (14.03.21 13:33:25)