Macbook temiz kurulum

Macbook a ilk yüklü olan işletim sistemini yüklemek istiyorum. Mountain lion. Diski sildim ama yükle deyince catalina çıkıyor. Daha önce yapmıştım, internetten de baktım ama yapamadım bu sefer. Nasıl yüklerin eski sürümü?

internet recoveryden baslatmaniz gerekiyor. macbook' u kapatin, acma tusu ile birlikte cmd+option+R tusuna basili tutun. bir sure sonra starting internet recovery yazisini goreceksiniz. macbook' un model yilina gore size hangi surumle cikmis ise onu onerecektir. reinstall macos diyip devam edebilirsiniz. 2011 mb proma bu sekilde yuklemistim.

catalina yukluyse appstore eski bir surumu indirmiyor diye biliyorum.
  • duyulmasi gerektigi kadar  (10.03.21 14:51:55)
İnternet recovery şu anda macbook'un desteklediği en güncel macos'u indirip kuracaktır.

Appstore'dan purchased sekmesine gidip oradan mountain lion kurulum dosyasını indirip disk maker x gibi bir yazılımla bootable usb hazırlayım cmd+r ile açıp bu usb üzerinden kuruluma başlamanız lazım. (hazır el değmişken disk utility'den format da atılsa fena olmaz diske)

fakat bu saatten çok spesifik bir amacınız yoksa mountain lion kullanmanızı önermem güvenlik yaması almadığı için ve apple yazılımları dahil çoğu yazılımın güncellemeyi kestiğinden dolayı.

Eğer "performans" için yapıyorsanız etmeyin eylemeyin derim.
  • hedep  (10.03.21 15:16:15)
Duyulması gerektiği kadarın dediği gibi yapmıştım daha önce ama şu an olmadı. İlk yüklü olan yerine catalina çıkıyor.

  • black mamba  (10.03.21 18:42:11)
3-4 defa baştan başlatınca oldu. Anlamadım.

  • black mamba  (10.03.21 20:46:57)