ilk sene yıllık izin

bizim kurumda ilk sene yıllık izin kullanılmaz maddesi var

ancak iş kanununda
Madde 54 - Yıllık ücretli izine hak kazanmak için gerekli sürenin hesabında işçilerin, aynı işverenin bir veya çeşitli işyerlerinde çalıştıkları süreler birleştirilerek göz önüne alınır. Şu kadar ki, bir işverenin bu Kanun kapsamına giren işyerinde çalışmakta olan işçilerin aynı işverenin işyerlerinde bu Kanun kapsamına girmeksizin geçirmiş bulundukları süreler de hesaba katılır.

Aynı bakanlığa bağlı işyerleri ile aynı bakanlığa bağlı tüzel kişilerin işyerlerinde geçen süreler ve kamu iktisadi teşebbüsleri yahut özel kanuna veya Cumhurbaşkanlığı kararnamesine dayanılarak kurulan banka ve kuruluşlar veya bunlara bağlı işyerlerinde geçen süreler, işçinin yıllık ücretli izin hakkının hesaplanmasında göz önünde bulundurulur

ben daha önce kit'de çalıştığım için son paragraftan yararlandım
14 yerine 20 gün izin hakkım oldu
önce ilk sene yıllık izin verdiler sonra geri aldılar

--

ilk sene için hukuken hakkım var mı

siz hangi işyerinden hangi işyerine geçtiniz?

  • co2s2  (09.03.21 13:30:40)
kit'ten özel'e

  • bir soru sorcam  (09.03.21 13:35:40)
Özel sektör vermek zorunda değil. 1 yılı doldurmak gerekiyor.

  • robin one persie  (09.03.21 13:36:28)
özel sektörde üstünüzle konu hakkında konuşup avans olarak izin alabiliyorsunuz, bir sonraki seneden kesiliyor. en azından ben ve kuzenim öyle yapmıştık.

  • pasp  (09.03.21 13:40:30)
ama iş yeri, iş kanununa uymak zorunda

"işçinin yıllık ücretli izin hakkının hesaplanmasında göz önünde bulundurulur"
şu madde benim işime yaramaz mı
  • bir soru sorcam  (09.03.21 13:49:02)
kit'in özel sektörle bağı mı var? Aynı iş verene mi ait?

Yoksa böyle bir kanun sizin için geçerli değil.
  • himmet dayi  (09.03.21 14:44:03)
ilk sene için hukuken hakkım var mı

cevap: yok
  • sizofren06  (09.03.21 15:02:41)
@himmet:
şu anki işverenle bağı yok ama

kanunda
"ve kamu iktisadi teşebbüsleri " ifadesi var
  • bir soru sorcam  (09.03.21 15:14:48)
sizin kurumda ilk sene yıllık izin kullanılmaz diye bir şey yok, bu kanunda var. sizin kuruma ya da firmaya özel bir şey değil. bu bir.

ikincisi, kit'ten özele geçtiyseniz aynı bakanlığa ya da bakanlığın tüzel kişiliklerine bağlı iki işyeri arasında hareket etmediğiniz için, bu haktan faydalanamazsınız. madde gayet açık. madde 54 ilk paragraf diyor ki, aynı işverenin farklı şubelerinde, ofislerinde çalışırsan izin hakkın baki diyor. "aynı bakanlığa bağlı.." diye başlayan paragraf da diyor ki, aynı bakanlığa ve bakanlığın tüzel kişilerinin işyerleri ve kit'leri arasında yer değiştirirsen de, izin hakkın baki. kit'ten özele geçersen izin hakkın baki diyen bir bölüm yok burada.

son olarak da, eğer yeni firmanızda ilk yıl izin verdilerse, hata yapmış da olabilirler, ikinci seneden avans vermiş de olabilirler.
  • co2s2  (09.03.21 16:02:40 ~ 16:03:46)
Madde 53 - İşyerinde işe başladığı günden itibaren, deneme süresi de içinde olmak üzere, en az bir yıl çalışmış olan işçilere yıllık ücretli izin verilir.

Madde 54 - Yıllık ücretli izine hak kazanmak için gerekli sürenin hesabında işçilerin,
aynı işverenin bir veya çeşitli işyerlerinde çalıştıkları süreler birleştirilerek göz önüne alınır. Şu kadar ki, bir işverenin bu Kanun kapsamına giren işyerinde çalışmakta olan işçilerin aynı işverenin işyerlerinde bu Kanun kapsamına girmeksizin geçirmiş bulundukları süreler de hesaba katılır.
Bir yıllık süre içinde 55 inci maddede sayılan haller dışındaki sebeplerle işçinin
devamının kesilmesi halinde bu boşlukları karşılayacak kadar hizmet süresi eklenir ve bu suretle işçinin izin hakkını elde etmesi için gereken bir yıllık hizmet süresinin bitiş tarihi gelecek hizmet yılına aktarılır.
İşçinin gelecek izin hakları için geçmesi gereken bir yıllık hizmet süresi, bir önceki izin hakkının doğduğu günden başlayarak gelecek hizmet yılına doğru ve yukarıdaki fıkra ve 55 inci madde hükümleri gereğince hesaplanır.

İşçi yukarıdaki fıkralar ve 55 inci madde hükümlerine göre hesaplanacak her hizmet yılına karşılık, yıllık iznini gelecek hizmet yılı içinde kullanır.

Aynı bakanlığa bağlı işyerleri ile aynı bakanlığa bağlı tüzel kişilerin işyerlerinde geçen
süreler ve kamu iktisadi teşebbüsleri yahut özel kanuna veya Cumhurbaşkanlığı kararnamesine
dayanılarak kurulan banka ve kuruluşlar veya bunlara bağlı işyerlerinde geçen süreler, işçinin
yıllık ücretli izin hakkının hesaplanmasında göz önünde bulundurulur

1. bana uymuyor ama ve son paragraf uyuyor
  • bir soru sorcam  (10.03.21 07:42:55)
son paragraf size nasıl uyuyor? siz kit'ten özel bir şirkete geçmediniz mi? son paragraf, aynı bakanlığın kurumları arasında transfer olanlar için geçerli.

  • co2s2  (10.03.21 10:48:42)
türkiyede iş kanunları işlemez.

normalde sağlık kontrollerini de şirket karşılamak zorunda, fakat bize cebimizden ödettiler ve bir sikim yapamadık. dava açsak kaç sene sürecek? adamlar taşerondu. ben bir sene sonra ayrıldım. adamların taşeronluğu ise 2. senesinde bitti.

pratikte ilk sene izin hakkın yoksa, ertesi seneden izin kullanırsın. atıyorum ertesi sene şirkette yok musun. bu sefer de maaşından keserler.

yaşadım da oradan biliyorum.
  • rain when i die  (10.03.21 11:09:04)
son paragraf size nasıl uyuyor? siz kit'ten özel bir şirkete geçmediniz mi? son paragraf, aynı bakanlığın kurumları arasında transfer olanlar için geçerli.

kit-->özel
ama ve bağlacıyla kitleri de kapsamıyor mu
son paragraf
  • bir soru sorcam  (10.03.21 14:58:53)
kapsamıyor, neden kapsasın? bu kadar saçma kanun mu olur? adam madde yazmış, aynı işverenin işyerleri arasında transferi anlatıyor, araya neden olmadık bir bağlaçla kit'lerden özel şirketlere geçişi anlatsın? aynı bakanlığın kit'leri arasındaki transferi anlatıyor.

  • co2s2  (10.03.21 15:12:05)
ya madde zoraki yazılmış zaten
hepsini ilk fıkraya alması lazımdı

ama bakanlık ayrı kit ayrı
  • bir soru sorcam  (10.03.21 15:49:30)
sizin geldiğiniz kit, köşedeki bakkala mı bağlıydı?

  • co2s2  (10.03.21 16:12:36)
yeni bi yaklaşım geldi aklıma

Alıntı

İşçinin gelecek izin hakları için geçmesi gereken bir yıllık hizmet süresi, bir önceki izin hakkının doğduğu günden başlayarak gelecek hizmet yılına doğru ve yukarıdaki fıkra ve 55 inci madde hükümleri gereğince hesaplanır.

İşçi yukarıdaki fıkralar ve 55 inci madde hükümlerine göre hesaplanacak her hizmet yılına karşılık, yıllık iznini gelecek hizmet yılı içinde kullanır.

MADDE 53. - İşyerinde işe başladığı günden itibaren, deneme süresi de içinde olmak üzere, en az bir yıl çalışmış olan işçilere yıllık ücretli izin verilir.

ilk sene kullanmak baya zor gibi ama

Alıntı
Aynı bakanlığa bağlı işyerleri ile aynı bakanlığa bağlı tüzel kişilerin işyerlerinde geçen süreler ve kamu iktisadi teşebbüsleri yahut özel kanuna veya Cumhurbaşkanlığı kararnamesine dayanılarak kurulan banka ve kuruluşlar veya bunlara bağlı işyerlerinde geçen süreler, işçinin yıllık ücretli izin hakkının hesaplanmasında göz önünde bulundurulur

bu madde

işçinin çalıştığı bakanlığa bağlı işyerlerini ve kitleri ve bankaları ayrıca ilave ediyor

mesela ulaştırma bakanlığı(memur)->tcdd(işçi) örneğini vereyim

Alıntı
aynı işverenin bir veya çeşitli işyerlerinde çalıştıkları süreler birleştirilerek göz önüne alınır.

tcdd alt kurum olduğu için ilk fıkra'dan yararlanamıyor

son fıkra işine yarıyor

tcdd(memur)->tcdd(işçi) örneğinde ise

ilk fıkra işini görüyor

--

ha ben bu kanunu yazanı xeveyim, şöyle yazsa uğraştırmayacaktı

kamu çalışması olan insanın hizmet süresi, özel sektörde geçerlidir, yeni iş yerinde ilk senesi dolmadan izin kullanmaya hakkı vardır/yoktur.
  • bir soru sorcam  (19.03.21 23:44:12)
alıntı :

ha ben bu kanunu yazanı xeveyim, şöyle yazsa uğraştırmayacaktı

kamu çalışması olan insanın hizmet süresi, özel sektörde geçerlidir, yeni iş yerinde ilk senesi dolmadan izin kullanmaya hakkı vardır/yoktur.

adam bunu böyle yazamazdı çünkü kamuda çalışanın hizmeti, özelde geçerli değil.
  • co2s2  (23.03.21 09:37:50)