0 km otomobil alırken dikkat edilmesi gerekenler

ilk defa sıfır araç alacak biri nelere dikkat etmelidir?

uzak durmamız ve tuzağa düşmememiz gereken bayi çakallıkları var mıdır?

ilk alışta çıkan masraflar veya vergiler kime ait oluyor? bayiye mi alıcıya mı? yoksa bu da pazarlıkla mı yapılıyor?

ekstra sigorta veya garanti satma gibi durumlar oluyor mu?

kısaca yardımcı olursanız sevinirim

kurumsal acenteden alıyorsan çakallık yok, bayileri arayıp fiyat alıp pazarlık yapabilirsin ve bir kaç aksesuar hediye alabilirsin.

bütün masraflar vergiler sana aittir onu unutma, doğru soru masraflar ve vergiler fiyatın içinde mi yoksa ben sonradan kendim mi ödeyeceğim diye olmalı.

aracı alırken tescil tarihine kadarki vergileri öderler ve onu da faturada belirtirler.
  • efruz  (08.03.21 21:19:49)
Bazı insanlar akıllarında soru isareti kalmaması adına araçtaki boyayı boya ölçer ile ölçüyor satın almadan evvel sıfır olsa bile. O kadarına gerek yok dersen kıyısına köşesine aracın montaj noktalarına birleşimlerine bi göz gezdir. Boyada ton farkı olabiliyor çok çok küçük ihtimaller bunlar. Faturanı incele, aracın şasi numarasına bak başka da bir seye gerek yok.
Bayiler aksesuar itelemeye çalışır dışarıda 1000 liralık bir şeyse sana 3000tlye sokarlar. Hiç gerek yok.

  • karacigerim vur kadehlere  (08.03.21 22:02:13)
Hocam neye karar verdin bu arada, hayırlı olsun şimdiden kazasız belasız bin.

  • karacigerim vur kadehlere  (08.03.21 22:05:30)
Aksesuarları hemen kabul etme +1 Önce bi gir internetten fiyatlarına bak, hatta gerçekten lazım olan bir şey değilse hiç bulaşma.

Mutlaka bayide boya test cihazı vardır, ondan iste aracın her tarafını ölç, sıfır araç da olsa hasarlanıp boyatılan çok vaka var.
  • John Bloor  (09.03.21 09:54:02)
krediyi bayiden çekersen, mutlaka kasko ve benzeri şartları kontrol et derim. mesela düşük faizli kredi veriyor bayiler, sonra kaskoyu bizden yapacaksın diye şart koşup 2 katı ücret çekiyorlar.

  • roket adam  (09.03.21 09:55:40)
Zaten plaka, mtv, ruhsat bütün masrafları satış bedeline dahil ediyorlar. Yukarıda da yazmışlar boya kalınlığına baktı bayide. Birçok insan 3-5.000 tl verip boya koruma yaptırıyor bana çok mantıklı gelmiyor. Araba illaki çizilecek, dokunacaklar. Bütçen varsa yaptırabilirsin.

Bir de faturaya dikkat et, ödediğinden düşük olmasın.
  • robin one persie  (09.03.21 12:16:26)