eski ev almak vs yeni ev almak

merhaba,

istanbul avrupa yakasinda ayni fiyata iki ev var. 350 bin bandinda.

eski:
-30 yasinda.
-ferah ve buyuk.
-lokasyonu iyi.
-dekorasyonundaki bir cok oge cocuklugumu hatirlatiyor.
-mutlulukla oturacagimi dusunuyorum.
-7 katli binanin 6. katinda

yeni
-1 yasinda.
-pek ferah diyemeyiz.
-lokasyonu ehh iste.
-dekorasyonu iyi; oturulur.
-mutlulukla oturmayacagim ama uzulerek de oturmayacagim.
-3 katli binanin girisinde.

cok muallakta kaldim. beklenen istanbul depremi gercegi var; ama eski evi'de cok sevdim. bir akil fikir verir misiniz?

Hocam çok denyoca gelebilir ama ben deprem işini sallamıyorum,
1- Yeni yapılan binalarında uygun standartlara göre yapıldığına inanmıyorum
2- Bu iş birazda şans işi

O nedenle Lokasyonu iyi ferah ve iyi hissedeceğim yeri satın alırdım
  • paramolacak  (08.03.21 10:15:11)
1999 depremini yaşamadıysan/hissetmediysen/sonrasında afet bölgelerinde yaşamadıysan eski evi olasılık dahiline almanı anlarım.

her türlü yeni eve bak bence.
hatta eğer varsa deprem raporu olan evleri tercih edin derim.

sadece giriş kat tercihini sorgularım. ara kat bulabilirseniz daha iyi.
  • teritori  (08.03.21 10:55:26)
Asansör var mı o önemli. Asansörlü olanını al. Allah korusun hastalık olur bişey olur...

  • 1bir1bir1  (08.03.21 11:25:23)
sakın ama sakın eski ev almayın canınızı seviyorsanız.

  • matilda  (08.03.21 11:58:00)
hocam çok denyoca gelebilir ama deprem salladı mı tam sallar.

  • co2s2  (08.03.21 12:25:47)
Yine cok cahilce gelebilir ama ben eski evi alirdim

  • balpolen  (08.03.21 12:47:15)
teritori+ 1
99 depremi ist.da olmadı üstelik.
eski ev= pahalı mezar.

ayrıca ev almak zorunda değilsiniz.

neyse, deprem gerçeği olmasaydı bile:
30 yaşında (deniyorsa 45-50dir en az) beton bina yaşı geçmiş bir binadır. ilerde satmaya kalksanız daha da değer kaybeder.
en önemlisi alt yapı sorunudur. tesisatlar ne durumda? sürekli arıza çıkartır. yalıtım asla yoktur. koku, gürültü her yerden sızar. yine ısı yalıtımı olmadığı için ısınma bedelini daha çok ödersiniz. küf vs.
bir de yine depremden bağımsız olarak 99 öncesi beton yönetmeliği kum, çakıl taşına izin veriyordu.
depremle bağıntılı da düşünebilirsiniz.
eski ev alınmaz. isviçrede değiliz.
sevgiler.
  • rewlack  (08.03.21 13:00:41 ~ 13:03:17)
sadece deprem açısından bakma, eski evin dertleri gerçekten bitmiyor, elektrik altyapısı eski oluyor, kaliteli internet gelmiyor, nem vs sıkıntısı bi çıkarsa kolay kolay çözülmüyor. adam akıllı ısınmıyor. bunların hepsi aylık masraf / düzeltmeye üşendiğin takdirde de kalitesi epey düşmüş bir yaşam olarak dönüyor sana. uzak dur eski evden.

  • nolmus yani  (08.03.21 13:18:53)
eski evin derdi bitmez, deprem korkusu bitmez. şu anda sorun olmayan bir şey ama bi sallantı olur medya haberle dolar, anksiyeteden uyuyamazsınız sinir hastası olursunuz. risk sadece yıkılma değil yani, artı tadilatı, derdi falan da olur mutlaka. kafanın rahat olması için yeni ev al derim mutlaka, 350 bin az para değil.

  • roket adam  (08.03.21 19:11:01)