[]

Türkçe soruları

ÖSYM sınavlarında karşılaştığım birkaç durumu sormak istiyorum.

"Balkanlar" özel isim. ÖSYM "Balkanlardaki" şeklinde yazmış. "Balkanlar'daki" şeklinde olması gerekmez mi?

"Heyet-i Temsiliyenin" şeklinde bir yazım var. "Heyet-i Temsiliye'nin" yazılsa yanlış mı olurdu? Aynı şekilde "İstiklal Mahkemelerinin" şeklinde de bir yazım var. Kesme işareti ve büyük harf kullanımı kısmını öğrenmek istiyorum daha çok.

 
Çoğul ekinin ve yapım eklerinin ardından kesme işareti kullanılmaz. Balkanlardaki doğru, mesela İngilizcenin, Türkçülüğün falan gibi sözcüklerde de kesme işareti yok.

İkinci sorunuz da şöyle: Kurum, kuruluş, kurul, birleşim, oturum ve iş yeri adlarına gelen ekler kesmeyle ayrılmaz.

www.tdk.gov.tr Şu sayfayı okuyun.
  • kobuzchu kiz  (06.03.21 17:47:18) 
Ya bu işi çözemediler. Kurum kuruluşa gelen ekler kesme işaretiyle ayrılmaz. Sadece “Avrupa Birliği”ne gelenler kesme işareti ile ayrılır.

Ama ne kadar kitap resmî evrak gördümse hepsinde de ayırıyorlar. “Zarf tümlecinden sonra virgül gelmez kuralı” ile birlikte en çok ırzına geçirilen kural. İkisini de resmî evraklarda makalelerde görüyorum.
  • Hallegadola  (06.03.21 21:53:19) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.