Arabamın bakımını serviste mi yaptırayım ustada mı?

Merhaba 2020 model citroen C3 arabam var. 3 ay evvel 10.000 Km'de aldım. Yavaş yavaş 15.000 bakım tarihi geliyor. yetkili servis çeşitli filtre (yağ, polen, hava vs.) ve yağ değişimlerinden bahsetti ve 1200TL gibi bir rakam çıkardı. Bunun yanında yıllardır gittiğimiz ve güvendiğimiz usta aynın işlemleri 500 TL civarına yapıyor. Hangisini tercih etmeli? Ve en önemlisi arabayı başka yere götürdüğümüzde 2 yıllık garantisi bozulmuş oluyor.

Eski aracımın bakımlarını garanti süresince yetkili serviste yaptım.
Şansıma, böyle devam ederken araçta büyük sıkıntı çıktı, garantisini bozmadığım için araba fiyatının yarısı kadar masrafı elimi cebime atmadan çözdüler.
Bu sebeple, yetkili serviste yapın derim, ama pazarlık da edin, direk kaptırmayın kendinizi.
  • quaker  (05.03.21 18:02:04)
Garanti bitene kadar serviste, sonra mahalle arasi

  • brkylmz  (05.03.21 18:07:05)
Garanti bitene kadar kesinlikle servis. Garantiyi uzatma imkani varsa da uzatin.

Garantiyle is kalmayinca ustaya goturebilirsiniz
  • fakyoras  (05.03.21 18:34:52)
Volkswagen grubunda 7 yıla kadar iyi niyet garantisi var. İki yıl önce arkadaşımın 2012 model ibiza'sinin turbosu bozuldu. 7 yıldır yetkili servis bakımı yaptırdığı için turboya para ödemedi. İşçilik aldılar sadece.

Benzer bir durum PSA grubunda da varsa yetkili servis öneriyorum.
  • himmet dayi  (05.03.21 18:53:29 ~ 06.03.21 09:40:39)
Bakım 5.000 km'de bir mi?
20.000'de olmayacak mı o bakım?
Ayrıca anladığım kadarıyla çok km yapmıyorsunuz, o yüzden garanti bitene kadar servisten devam et, ondan sonrasında servis sadece düdükler.
  • etna  (05.03.21 21:06:26)
mutlaka yetkili servise gidip yaptırın. çünkü;

gelecekte araç dizelse adblue tankı değiştirmek zorunda kalırsınız, benzinli ise kayış kopartabilir veya lspi'ye uğrayabilir...

bunların hepsi araç bakımlarınız yetkili serviste tamsa garanti veya iyi niyetten karşılanabilir ama aksi halde minimum 8 bin lira içeri girersiniz.

modern bir arabayı mahalle arasına götürmemenizi de ayrıca tavsiye ederim. yetkili servis katalogda 0w20 c5 kalitesinde yağ kullanması gerekiyorsa, mutlaka kullanır ama mahalledeki usta siklemez bile. haberi bile olmaz hatta.

not: 2009 model 240 bindeki aracımızın tüm bakımlarını yetkili serviste yaptık. servisin patronu bile tanıdık, o derece. servis iyiydi, biz de şanslıydık.
  • rain when i die  (05.03.21 22:42:44 ~ 22:44:23)
Dizel ve otomatikse yetkili. Değilse hic önemi yok.

  • luluki  (06.03.21 07:26:24)
Garantisi devam ediyorsa yetkili servis +1

Fakat yetkili de olsa sadece yağ ve filtre bakımı için 1200 yüksek, başka bir kaç yetkili servisten daha fiyat alın telefonda.
  • John Bloor  (06.03.21 11:00:00)