bankalar emeklilieri enflasyona karşı koruyor mu?

mesela tek başına yaşayan ayşe teyzenin bankada boş duran 20.000tl'si var diyelim. banka arayıp bunu şöyle yapalım diyor mu?

demiyordur muhtemelen, niye desinler ki? babam emekli hiç duymadım öyle bi hikaye.

  • nahtoderfahrung  (04.03.21 11:56:34 ~ 11:57:01)
20bin lira için aramazlar.

  • sutlu nescafe  (04.03.21 12:00:01)
20 bin dusuk bir rakam, kendi giderse parami nasil tutayim vs diye yardimci olurlar tabi ama durup duruken ugrasmazlar.

  • neverletyougodown  (04.03.21 12:12:34)
Bankanın amacı kişiye yardımcı olmak değil kar yapmak, bankaya en çok para kazandıran şeye yönlendirmek. O yüzden bu işle uğraşmaz banka, sen özel olarak ugrasmadikca.

  • logisticsmanager  (04.03.21 13:03:41)
Eger kacma tehlikesi yoksa bos duran para en temizi. Bankaya maliyeti yok. Boyle para cok var mi? Yok tabi ki.

20bin degil ama 200binse ve vadeli filan kullaniyorsa bitmeye yakin arayip su su tekliflerimiz var diyorlar. Miktar bankadan bankaya degisir tabi.
  • fakyoras  (04.03.21 14:05:47 ~ 14:06:20)
bence 65 yaş üstüne finansal danışmanlık ücretsiz verilmeli bankalar tarafından veya bir fon ile min getiri sınırı getirilmeli

10 yıldır ayşe teyze parasını yastık altı yaptıysa vay haline

gerçi bizde de herkes altın alır en azından.
  • duyurukullanıcısı  (04.03.21 14:13:02)
@duyurukullanicisi devlet dairesi değil ki bu, banka. O tarz olaylar devletin isi. Bankanin amaci en cok kar etmek, banka neden 65 yaşında kişiye 10-15 bin lira icin laf anlatmakla ugrassin onun icin istihdam yapsin.

Finansal okur yazarlik devletin vatandasina saglamasi gereken bir olay.
  • logisticsmanager  (04.03.21 14:41:07)
bankanın amacı kar etmek ise müşterisini koruyarak da kar edebilir yoksa müşteri gider başka bankaya

kar sadece sömürmek değildir.
  • duyurukullanıcısı  (04.03.21 15:14:04)
özellikle emekliler için tabu olabilir böyle şeyler. Birincisi dolandırılacaklarını düşünebilirler (ki bu yapılmaya başlansa bir şekilde dolandırmaya çalışan da çıkar)

ikincisi paranız duracağına faiz verelim deseler tersleyecek bir takım insan var.

Fonlara yönlendirseler ve bir kısmı düşse banka 20 bin liramı aldı 18 bin lira yaptı diye şikayet edenler çıkar.

İnsanlara eğitim verilmeli ve onlar küçüklükten beri bu enstrümanları kullanmayı öğrenmeli bence.
  • nhk ni youkosu  (04.03.21 15:18:13)
bankalar 65 yaş üzerine 'yaşlılık primi' adı altında enflasyon veya mevduat faizi yüzdesinde boşta duran paralarına prim verebilir bence.

adamın parası altındadır, fondadır emeklilik hesabındadır vs ona diyecek bir şeyim yok

ama yastık altında eriyen parasını bankaya koymak veya sürekli bankaya gidemeyecek olan insanların maddi kayıplarını önlemek için bence makul bir sistem olabilir.
  • duyurukullanıcısı  (04.03.21 15:23:09 ~ 15:23:28)
@duyurukullanicisi yani mukemmel bir dünyada tabiki. Ama x teyzenin parasi bankanin sorunu değil. Tabiki mükemmel dünyada firmalar sürekli kar amacinda değil, herkes cok etik, herkes dünyanın iyiligi pesinde.

Dedigim gibi, bankalarin böyle bir zorunlulugu yok ve olamaz.

Okullarda ogretilmesi gereken birşey finansal okur yazarlik.
  • logisticsmanager  (04.03.21 15:27:38)
Başlıktaki sorunun cevabı hayır.
Diğer fikrin de naif. Zaten onu düşünecek olsa önce enflasyonu kontrol altına alır.
Ayrıca insanlara bebek muamelesi yapmaya lüzum yok. Herkes kendi parasını korumakla mükellef.
  • osssy  (04.03.21 15:35:41 ~ 15:36:35)
"Faiz haram degil mi? Bana bu yastan sonra haram mi yedireceksiniz?" diye patir patir bankaya kizip, paralarini cekip banka degistiryorlarmis, ne gulerim:) Banka icin cok buyuk risk yani, kas yaparken goz cikartmak da var.

  • freedonia  (04.03.21 15:57:29)