Şuan hangi ülkede yaşıyor olmayı dilerdiniz?

İngiltere, Almanya, Hollanda, Portekiz, İsviçre veya Avustralya seçenekleri var.

(Bir burs kazandım, bir yıl eğitim almak için gitme durumum var 2022'de. Sonrasında orada kalmayı da zorlayabilmek isterim)
Üniversite, eğitim vs dışında, ülke bazında fikir verebilecek bir dış göze ihtiyaç duyuyorum..

not: mimarım

bence mesleğe göre değişir. ben yüksek ziraat mühendisi olarak avustralya'yı tercih ederdim, mesleğe uygun olduğu için.

  • pccopath  (03.03.21 23:22:04)
Orada kalmayı da istiyorsam ana dilin sorun olmaması gerekirdi.

Almanya, Hollanda, Portekiz, İsviçre dil nedeniyle olmazdı.

İngiltere ve Avustralya kalırdı. İngiltere'de kalmak biraz uğraştırıcı olabilir.

Avustralya'yı seçerdim.
  • dissendium  (03.03.21 23:35:51)
Seçenekler arasında olmasa bile dünyada neresi diye sorsalar avusturlya isterim, sıcak ve örümcekli yerleri severim

  • freebird5406_2  (03.03.21 23:38:28 ~ 04.03.21 12:28:26)
Ben de Avustralya derdim, çünkü iklimi güzel. Genelde kışın gittiğim için belki bana öyle denk geldi ama bu orta/batı avrupa'nın o kapalı havası içimi boğuyor.

  • plutongezegendegilmi  (03.03.21 23:39:17)
Biraz daha analitik bakip hangi ulkenin egitim sonrasi kalma olanaklari (gocmenlik duzenlemeleri baglaminda) nedir tek tek websayfalarindan acip okumalisin. Cikis noktan bu olmali, fikir sormaktan ziyade.

Ama soyleyebilecegim en net sey: Portekiz cok alakasiz, diger ulkelerle ayni ligde degil ekonomik olarak ve is piyasasi acisindan.
  • hot potato  (03.03.21 23:42:38)
i.ibb.co

İngiltere'de 1 yıl yaşadım seviyorum ve ileride yaşamak istiyorum. Fakat oturma izni verme, kalıcı oturum alma vs. şeyleri kasıyorlar. Avustralya daha açık bildiğim kadarıyla.
  • nhk ni youkosu  (03.03.21 23:59:02)
londra'da yasiyorum, eger turkiye'ye gitmek 1 gun surmese, avustralya tercih ederdim

  • try again fail again fail better  (04.03.21 00:01:46)
Hollanda İngiltere arasında kaldım.

  • mikahakkinen  (04.03.21 00:10:07)
Hepsinde yaşama hakkım vardı, İngiltere'yi seçtim.
Dil, iş imkanları, diğerlerine nispeten daha iyi bir alım gücü, gelecek nesil için iyi ve makul fiyatlı eğitim şansı.
Bakalım şimdilik deniyoruz.
  • quaker  (04.03.21 00:31:55 ~ 00:32:04)
Hem avustralya hem ingilterede 1 yildan fazla yasadim. Turkiyede aile es dost varsa eger, avustralya cok uzak. Ciddi anlamda uzak. Hele istanbulda yasamiyorsan, evinden kalkip istanbula gidip ucaga binip aktarma yapip avustralyaya inip evine gitmen 3 gun suruyor. Yasadim biliyorum, acil durum oldu sabah bilet aldim 3. Gun eve vardim. Eger tek tabancaysan bas git avustralya’ya, daha da gelme.

Diger durumda tabi ingiltere one cikiyor. Hollanda da cok iyi, herkes ingilizce biliyor falan diyolar ama ben gitmedim bilmiyorum. Giden varsa o yorum yapsin.
  • icim urperiyor  (04.03.21 00:44:03)
Benim direk eleyeceklerim:

Isvicre - super mekan ama gocmenlik imkansiz gibi.
Avustralya - gocmenlik kolay, irkcili isleri tahminim diger ulkelere gore daha azdir ama mesafe cok uzun, ben olsam avrupa'dan kesinlikle ayrilmam.
Ingiltere - Birkac arkadas yakin zamanda gitti sikayetciler, donmeyi dusunuyorlar. Para skintisi var, hava kotu, insanlar pek iyi davranmiyormus, vs.

Arasindan sececeklerim:
Portekiz, Almanya/Hollanda

Kalbim Portekiz diyor ama ulke konusunda fikrim yok, is imkanlari falan nasil acaba.

En risksiz Almanya gibi, bizi biliyorlar ama pek sevmiyorlar, sulandirilmis irkcilik durumu var. Maaslar duzuk ama kozmopolit ulke. Son zamanlarda gidenler mutlu gibi. Gocmenlik zor degil duydugum kadariyla.

Hollanda'da Almanya'ya benziyordur herhalde.
  • cooperr  (04.03.21 01:51:15)
ingiltere tabii ki. dil avantajı yeter.

bir avrupa var, bir de londra var benim gözümde.
  • garavel  (04.03.21 03:52:37)
Bunlarin arasinda en mureffeh ulke avustralya.

  • baldur2  (04.03.21 05:58:44)
hiç avustralya hakkında vlog izlememiş gibisin. orada kazancağın para ve ferahlık, dünyanın hiç bir yerinde olamaz

  • ayağiniza gelen overlokçu  (04.03.21 12:12:24)
Ingiltere'de karar kildim ben hocam, birlikten cikmis olsa da ulasim olarak Avrupa'ya yakinlik, bizim okumus etmis kesim olarak eurocentric olusumuz ve o kulture daha yatkin olusumuz etmen oldu kararimda.

Ben sahsen kisa sureli olarak is icin gitmeyi istiyorum ama surekli yasamak icin Avustralya kulturel olarak cok baska bir yer, havasi, suyu, hayvanlari herseyiyle..
  • 2oda1salon  (04.03.21 13:44:07)
hollanda rahatlığı serbestliği, merkeziliği nedeniyle.
portekiz iklim nedeniyle
avustralya da güzel olurdu ama uzak.
  • papuayenigine02561  (04.03.21 20:22:01)