bu ürünü aliexpressten alsam ne zaman gelir ve vergi filan öder miyim?

tr.aliexpress.com

15 şubatta sipariş verdiğim ürün dün ulaştı bana. kargo dahil yaklaşık 28 dolarlık bir alışverişti, 16 lira vergi ödedim teslim alırken. vergi her türlü ödüyorsunuz, galiba minimum 14 lira çıkıyor. (emin değilim)

  • ofelia  (03.03.21 17:55:11)
%20 gümrük vergisi var, bir de gümrük sunum ücreti var sabit 10 lira gibi bişey olmalı. 1 ay içinde gelir, eskiden 15 günde geldiği de olurdu 2 ayı bulan da, değişen gümrük vergilendirmelerinden sonra almadım hiç bir şey.

  • John Bloor  (03.03.21 17:57:39)
%20 vergi var fakat satıcılar pakete daha düşük fiyat yazıyor. İncelerlerse gerçek fiyatından vergi isteyebilirler ama örneğin elektronik bir şey aldım ben, 120 dolara, 18 şubatta almışım bugün baktım ptt'ye girmiş 38tl ücret çıkmış. Yarın öbür gün eve gelir herhalde.

1 dolarlık şey bile olsa 15-16 lira civarı çıkıyor bu arada evet.
  • nhk ni youkosu  (03.03.21 23:30:37 ~ 23:31:10)
Satıcı kargoya verdiği andan itibaren 11-12 gün sürüyor. Çinden türkiyeye gelmesi 3-4 gün, gerisi gümrük ve dağıtım.

Satıcı ne zaman gönderir derseniz ertesi gün gönderenden 20 gün sonra gönderene kadar çeşit var. Yorumlarına bakın, eğer umursamaz satıcıysa yorumlarda şaf etmişlerdir.
16 liradan düşük vergi ödemedim. Tabi bu ürünün pahasına, beyan edilen ücretine göre değişebilir.
  • Unde bach canim  (04.03.21 03:23:54)