ev almayi dusunuyorum planlama yapmama yardimci olur musunuz?

hemen durumumu ozetleyeyim.

bekarim. evlenmeyi dusunmuyorum. su an 1550 lira kirada oturuyorum.
baska bir ev buldum fiyati 410 bin lira.
kenarda 195.000 liram var.
pazarlik yapmadan 215.000 lira krediye ihtiyacim var.
aylik 9.380 lira maasim var.

planim su:
-su anki evi 100-150 lira fazlasina baskasina kiralayip yeni evi alip oturmak. boylelikle buranin kirasi kendini odeyecek ve cuzi bir miktar para gelecek.
-ev icin pazarlik yapip fiyati 370.000'e dusurmek ve bankadan 175.000 ihtiyac kredisi cekmek.
-yukaridaki dediklerim olursa bankaya 36 ay boyunca 6634 lira odeyecegim.
-640 lira ticket gelirim var.
-duzenli buyuk kalem bir giderim yok.

sizce bu planin oluru var mi? bide ihtiyac yerine konut kredisi mi cekeyim? dusuncelerinizi paylasirsanz sevinirim.

Konut kredisinin faizi daha düşük olur. O yüzden konut kredisi çekmeni öneririm.
410 binlik evi pazarlıkla 370'e alma ihtimalin çok yüksek değil. arada 40 bin tl oynuyor.
9380 tl maaşın 6634'ünü ev kredisine ödersen çok bunalırsın, özellikle bekar biri için parasız kalmak çok ciddi problem ***bence***. Daha uzun vadeli kredi düşünebilirsin ya da bir süre daha para biriktirip öyle deneyebilirsin.
  • roket adam  (03.03.21 09:58:37 ~ 10:02:32)
su anki evi 100-150 lira fazlasina baskasina kiralayip yeni evi alip oturmak. boylelikle buranin kirasi kendini odeyecek ve cuzi bir miktar para gelecek.

kirada oturduğun evi başkasına mı kiralayacaksın? hiç anlamadım şu cümleni ona göre de yorum yapacağım.

ancak her durumda maaşına göre ödediğin kredi çoook yüksek. 2700 kalıyor. bunun iadatı var faturaları var, beklenmedik durumlar var. vadeyi uzat, taksidi düşür derim.

ekleme: kirada oturduğunuz evi başkasına kiralayamazsınız. sözleşmede böyle bir izniniz yoksa yasak zaten. üstelik boşa dert. kendiniz kiracı olacaksınız ama başkasının kiracılık sorumluluğunu üstleneceksiniz. ekstra riskli ve saçma bir durum. yeni aldığınız evi kiralamanız çok daha mantıklı.

ayrıca kenarda 40-50 bin nakitiniz olmalı. yanılmıyorsam 400.000lik evin %4 emlakçı komisyonu, %4 tapu harcı olur. kimi durumlarda ilandaki fiyat içine komisyon dahil olabilir ama olmadığını düşünürsek eğer 32bin lira zaten bu masraflara gitti. boya badana, abonelikler vs de var.
  • elorelia  (03.03.21 10:02:54 ~ 10:26:23)
Neden kirada oturdugun evi baskasina kiraya veriyorsun. Bu basina sikinti cikarabilir.

Ihtiyac kredisi o kadar meblag cikmayabilir.

Bir de bu hesaplarinin uzerine vergi tasinma boya cart curt sayac tasinma derkrn temiz 15 20 bin arasi ekstra giderin oluyor.

Pazarlik ile.o kadar dusmesi bana da zor geldi.
  • Filinta61  (03.03.21 10:03:27)
yorumlar icin tesekkurler. dediginiz gibi vadeyi 1 yil daha uzatayim. hem 40 bin lira degilde 20-25 bin liralik bir indirim istemis olurum daha gercekci olur.

kiralama kismina gelince. su an oturdugum evi, krediyi odeyene kadar baskasina kiraya vermeyi dusnuyorum. sikinti olacagini sanmiyorum. bundaki amacim ise, muhite gore odedigim kira gayet iyi. hem esyalar biraz eski. yeni esyalari yeni eve goturup kalanlari birakip esyali olarak fiyati az daha yuksege baskasina kiralamak istiyorum. daha sonra odedigim kredi bitince. 2. ev olarak bu kiralik evi satin almayi dusunuyorum.
  • buenosdias  (03.03.21 10:09:56 ~ 10:11:04)
alternatif olarak var olan kiradaki evde oturmaya devam edip, yeni aldığın evi çok daha yüksek tutardan kiraya verebilirsin.

ama yine de aylık gelirine göre bu kredi taksidi çok yüksek. rakamı ciddi şekilde düşürmen lazım. aylık gelirinin yüzde kırkı gibi bir rakam uygun olur bence.
  • reanarchy  (03.03.21 10:14:34)
yaklaşık 10 binin biraz üzerinde emlakçı parası,
15-16 bin civarında bir alım-satım vergisi
O büyüklükte ihtiyaç kredisi alamayacağın için konut kredisi alacağın için 1500 TL civarı ekspertiz,
Senede bir ödenecek emlak vergisi,
Yeni eve geçtiğin için ihtiyacın olacak yeni mobilya, elektrikçi- tesisatçı, doğalgaz sözleşme kaparosu ve akla gelmeyen masraflar.
Yukarıdaki masrafları da göz önüne almanı öneririm.

Ayrıca paranın son kuruşuna kadar harcaman riskli, kombi bozulsa tamir ettirecek para yok.
36 ay değil 60 ay hatta 120 ay seçeceğini de düşünmeni öneririm.

Hayırlı olsun,
  • michael_knight  (03.03.21 10:18:00)
aile durumu nasıl
yaş kaç
evlenmeyi ömür boyu mu düşünmüyorsun

paranı tl'de tut veya tutma diyemem ama 2-3 yıl kur artışı daha olası
ilk olarak mevcut evi satın almaya çalışmak daha mantıklı geldi bana eğer sağlam ve değer kazanacaksa
  • bir soru sorcam  (03.03.21 10:30:01)
- 410 bin liralık evi 370 bin liraya alamazsınız. o kısmı unutun. en fazla 5-10 bin lira düşürürsünüz. o da başarıdır.
- oturduğunuz evi kiraya vereceksiniz ama bu sabit bir gelir değil. buna garanti gözüyle bakmayın. evini kiraya verip aylarca kira alamayan arkadaşım var. oradan yola çıkarak söylüyorum.
- farklı farklı krediler çekmeyin. ihtiyacınız olan parayı kenarda duran 195 bin lira içinden ayırın. kredinizi elinizde kalan paraya göre hesap edin.
- yeni eve geçmek, taşınmak demek, ek bir sürü masraf demek, yok taşımacılık, yok yeni abonelikler, yok halı uymadı, perde uymadı. bence yerinde otur, aldığın evi kiraya ver. çıktığın evide boyatıp, yenileyip kiraya vereceksin. bir sürü ek masraf.
- evi aldığında bitmiyor. bunun daha alış satım vergisi var, kredi kullandığın için ev sigortası, dask, hayat sigortası vs.. bi dünya olay var.
-emlakçı varsa arada bir de onun komisyonu var .
-bir kere daha yazıyorum. pazarlıkla 5-10 bin lira düşürürsen bayram et.
- konut kredisi çekersen evi ipotek edecekler. ihtiyaç kredisi çekersen faizi yüksek olur. hesabını yap tarafını seç :) (bahsettiğin kadar yüksek ihtiyaç kredisi çıkacağını da sanmıyorum)
  • draconas  (03.03.21 10:48:05)
cok tesekkurler. yeni mesajlara yonelik noktalar.

maas musterisi oldugum icin 500.000 tl'ye kadar ihtiyac kredisine basvurabilirim.
yas 30+ evlenmeyi dusunmuyorum.
aile yok gibi dusunun. yani bir sey gelmez onlardan.
  • buenosdias  (03.03.21 10:57:39)
elindeki paranın bi kısmıyla çiğköfteci aç. içine genç bi eleman oturt. kendi işinde de çalışmaya devam et. eline geçen ekstra gelirle evini arabanı aynı sürede almış olursun.

  • ghostinthemech  (03.03.21 11:03:59)
Tavsiyem 60 hatta 72 ay vade yapmanız. 72 ayı geçmeyin. Gelirin max %40'ı ödeme ayarlamanız iyi olur. Diğer kişilerin de bahsettiği gibi mutlak suretle masraf çıkacaktır. Elinizdeki birikimi 150.000 saymanız gerekir. 250.000 lik krediyi 60 ay vade ile çekerseniz. Kirada oturduğunuz evi başkasına kiraya verme durumu sakat. Ben ev sahibiniz olsam "kimin evini daha yüksek rakama kime kiralıyorsun" diye tüm yasal-illegal haklarımı kullanırdım size karşı.
Ya aldığınız evi kiraya verin, daha yüksek getirisi olsun. Ya da normal normal 250.000tl'yi 60 yada 72 ay vade ile ödeyin. evde kendiniz oturun.

  • achara  (03.03.21 14:08:58)
Kirada oturduğun evi başkasına kiraya versen sana ne gibi katkısı olucak onu anlamadım. Sonuçta evsahibine yine ödeme yapacaksın ve içinde de oturmayacaksın. Aldığın para sana kalmıcak ki bu durumda.

Onun dışında kredi tutarı aylık ödeme olarak çok yüksek. Vadeyi yükseltin derim.
  • bigcaptain  (03.03.21 17:02:44)
410binlik ev için 370bin gayet de teklif edilir pazarlık da yapılır. Alt tarafı %10 luk pazarlığı ne kadar da abartmış arkadaşlar. 410binlik bu ev daha bir kaç ay önce yazın max 300bindi. Kredi indirimi ile min 100bin fiyat bindirildiğine yemin edebilirim. Faizler tekrar yükseldi ama zamlı fiyatlar sabit kaldı. Gayet de yap pazarlığını bunu söylemek için giriş yaptım hayırlısı olsun.

  • dadasalon  (03.03.21 22:28:09 ~ 22:35:34)