[]

Lokal Web Dizin Olayı

Düşünün ki elinizde bir lokal web sitesi var, mesela wordpress paketini kurmuşsunuz veya basit html sayfalarını hasbelkader bir websitesi haline getirmişsiniz, bunu sürekli kendi not defteriniz özel blogunuz gibi kullanacaksınız.
Şimdi bunların içinde elbette sayfaların birbirine verdiği linkler olacak ancak bu linkler belli bir dizine referans veriyor. E diyelim ben yarın öbür gün bunu başka bir klasöre hatta başka bir bilgisayara attım, bütün linkler cortlamıyor mu? yani nasıl ki cortlamasın diye domainlerde değiştiriyoruz bazen sadece ***.com un *** kısmı değişiyor ki bunda da düzgün yapılmadıysa sorun çıkıyor, özetle bu işin pratik yolu nedir, bu senaryoya ileride bu lokal siteyi hosta yükleme ihtimalini de dahil edelim, teşekkürler. 
Çözüm kullandığınız teknolojiye göre değişir tabi ama 2 temel yolu var:

1- Web sunucusu kullanıyorsanız (mesela WordPress, Node vs.) bir tane global değişken tutmak (BASE_URL) gibi ve link verirken ${BASE_URL}/somepage şeklinde kullanmak. WordPress bunu otomatik yapıyordur diye düşünüyorum.

2- Düz HTML dosyaları kullanıyorsanız da relative path kullanın. Mesela root/abc/index.html'den, root/xyz/page.html'e link verecekseniz, "../xyz/page.html" şeklinde kullanın.
  • plutongezegendegilmi  (02.03.21 20:28:46) 
wordpress config dosyasında base_url diye bir ayar var orası kurulumda otomatik doluyor, başka domaine taşıma yaparken oraları değiştirerek taşıyorsunuz.


  • nahtoderfahrung  (02.03.21 20:29:39) 
Relative URL yerine Absolute URL kullanırsan, yani alt sayfaların bağlantılarını verirken tam dizin kullanırsan başka yere taşıdığında bağlantılar çalışmaz.

Örneğin bir link vereceksin, web sitenin de masaüstündeki webpage klasöründe olduğunu varsayalım:

<a href="c:\users\ckisc\desktop\webpage\data\altsayfa.html">bağlantı</a>

yerine

<a href="\data\altsayfa.html">bağlantı</a>

şeklinde yazarsan bağlantılar dosyaları taşısan da kopmaz.
  • himmet dayi  (02.03.21 20:48:31 ~ 20:49:01) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.