2 kedimden biri pirelenmis

diğerine de asi yaptirmam gerekir mi? ve eve yayılma, bana bulaşma gibi bir durum söz konusu olur mu. 3 yıldır ilk kez başımıza geliyor :( gerildim

diğerine de aşı yaptırın çünkü kediden kediye bulaşır.

yayılıyor ve insana da bulaşıyor diyenler var ama normalde kedi piresi size bulaşmaz, eve de yayılmaz.
benimkiler pirelendiğinde bana da bulaşmadı, eve de yayılmadı.

pirelerin de türleri var ama hızlı hareket ederseniz sorun çıkacağını sanmıyorum.

eğer sakin ve sudan korkmayan hayvanlarsa, yıkayabilirsiniz.
yıkayınca pireler büyük oranda gidiyor, yumurtalar da temizleniyor.
yıkayıp öyle aşı yaptırın.
ama sudan korkuyorlarsa strese de sokmayın, sadece aşı yapın.
veterinerde varsa stronghold'u tavsiye ederim, en iyisi o.
  • blatta hiberna  (02.03.21 15:38:55 ~ 15:40:54)
aslında 2.ye de yaptırayım mi diye su sebeple sordum, sanırım canlı pireler kediyi isirinca aşının etkisinden dolayı ölüyormus sanırım

  • yuvarlanantencereninkapagi  (02.03.21 16:04:09)
aşının anlamı zaten hayvanı ısırınca ölmesi.
pireyi uzak tutan pire tasması.
aşılı olunca üzerinde kalabiliyor, yani yürüyebiliyor mesela ama ısırınca ölüyor.

pireler de doğaları gereği zaten ısırdıkları için patır patır dökülüyorlar.

ikinciye de yaptırmanız şart.
kediden kediye bulaşır.
  • blatta hiberna  (02.03.21 17:42:09 ~ 17:42:33)
kedinin üstünde kalan pire yumurtaları ense damlasıyla ölmüyor. onlar çıkıp yine devam edebiliyorlar. tekrar ilaç yapmadan önce bir şekilde kediyi sakin tutup hayvan şampuanıyla banyoda yıkayın. o zaman yumurtalar gidiyor. sonra ilacı yapın.

  • otonomo  (02.03.21 18:06:08)