Online ders, tez yazma, spotify, youtube, netflix için uzun ömürlü laptop?

Kız arkadaşım için bir laptop gerekiyor fakat MacOS vs Windows konusunda çok kararsız kaldık.

Bende Macbook Air var, kendisi kullanımına aşina.
Fakat bugün bir Air almaya kalksa 10 bin TL ödeyecek. Başlıkta yazan işler için çok büyük bir para. Bunu SSD'li bir Windows ile yapabileceğini tahmin ediyorum.

Olay bütçede bitiyor tabii.
Taksitle Macbook alabilir, bunun getirileri şöyle olur diye düşündük.

+ sorunsuzluk
+ ikinci elde değerini koruması
+ iyi servis desteği

4 - 5 bin liraya aynı artıları sağlayan bir Windows bilgisayar olsa hemen alsın diyeceğim ama bu fiyata alacağı bilgisayar 3 - 4 yıl sonra muhtemelen sorun yaşatacak, servisi sıkıntılı olacak ve satmak istese değeri çok düşecek.

6 - 7 bin liraya iyi sayılabilecek bir Windows alsa üstüne az daha koyup Macbook almak daha mantıklı diye düşünüyoruz yukarıdaki artılardan dolayı.

Maaşı 6 bin'e yakın ve pek birikim yapamıyor. Durum böyle.
İşin içinden çıkamadık. Ne yapsak?

4800h işlemcili 1660ti ekran kartlı 16 gb ramli asus laptopu 8500 e falan rahatça bulacağınızı düşünüyorum bi 10 yıl da götürür sizi.

  • turbo sadık  (28.02.21 16:54:27)
esasında çok da bir şey anlatmayan uzun bir pm attım, bir ara bakarsın.

  • uyku inadim inat  (28.02.21 17:38:04)
Macbook air alıp 10 yıl kullanan arkadaşım var. 2012'de aldığım macbook'u 2019'da değiştirdim, ki günde 12 saat bilgisayar başında geçiren insanım. O zaman alırken maaşımın 6 katıydı yanlış hatırlamıyorsam, ama çok iyi bir tercihmiş, hiç pişman olmadım.

  • plutongezegendegilmi  (28.02.21 18:17:54)
Macbook almak o paraya değer, taksitle alsın en temizi. düzgün bir windows laptop 6-7 bine gelecek. 2 seneye çöp olacak. ikinci el değeri de olmayacak. az daha verirsin, sıkışırsan satarsın direkt.

  • roket adam  (28.02.21 19:03:11 ~ 19:16:16)
ne 4800h ı sakın. gerek yok.
iş laptopu bakacaksınız. mesela dell'in latitude, xps serisi gibi. googlelayın çıkar, böylece diğer kompenentler, cıvatalar somunlar çıtalar sağlam olacak.
sonu "u" ile biten bir işlemci pekala yeter, enerji sarfiyatı çok az olur, "h"da tam aksi olur.
intelin 8, 9, 10, 11 ile başlayan nesil işlemcileri ya da ryzen'in 3, 4, 5 ile başlayan nesil işlemcileri olsun.
"ips" ya da "va" tip ekran ve hd ya da fhd ekran olsun
harddiski, "Nvme m2.sata" cinsinden olsun
bunlarla zaten 7bin liraya ulaşıyor fiyat.
  • esref  (28.02.21 19:07:41)