neodyum mıknatıs ve iletkenlik

aşağıdaki linkteki gibi bir neodyum mıknatısla ufak bir elektronik devre yapmak istiyorum.

www.motorobit.com

7.4v kadar bir akım geçecek. iki mıknatıs birbirine temas ettiğinde devre tamamlanıp ışıklar yanacak. mıknatıslar ayrıldığında da ışıklar sönecek.

birbirine temas edecek ve devreyi tamamlayacak iki mıknatısın, temas etmeyen yüzlerine kabloları sabitleyeceğim. iki kat mıknatıs arasına kabloyu sıkıştırabilir, bantlayabilirim vs.

ama bu neodyum mıknatıs iletken mi bilmiyorum. veya içinden akım geçerken akım düşer mi, mıknatısa zarar verir mi, ısınır mı vs.

eğer mıknatıs iletken değilse, birbirine temas edecek yüzlerine X şeklinde falan kabloyu dolayıp kabloların biribirine temas etmesini sağlayabilirim. bu durumda mıknatıslara herhangi bir etkisi olur mu?

konuyla alakalı bilgili birileri fikir verirse şahane olur.

teşekkürler. :)

Ya ben taa okul zamanlarimda ayni boyle bir proje yapmistim. Miknatislar yaklastiginda olusan manyetik alan ile pit diye kapanan (yani aslinda devreyi tamamlayan) bir devre elemani vardi, ufak bir seydi. Dur hatirlayamadim ama bulursam haber verecegim...

  • invictae  (26.02.21 18:24:12)
Benim miknatislar birbirine temas etmiyordu bu arada, sarkac gibi dusunun, birbirine degmemesi icin sarkac gibi yapmistim. Yani devrede sadece pil, bahsettigim anahtar ve led vardi. Miknatislarin devreye dahil olmasina gerek de yok aslinda.

  • invictae  (26.02.21 18:27:54)
mıknatıslar iletkendir. fakat şöyle bir sorun olabilir, bir mıknatısa kendi manyetik alanına ters yönde bir manyetik alan etki ederse mıktanıs özelliğini kaybetmeye başlar. hatta elektrik akımının yaratacağı ısı da ömrünü azaltır.

  • lancelot du lac  (26.02.21 18:34:07)
mıknatısın kendisi pek iletken değil ama üzerindeki krom renkli kaplama iletkendir.

  • orpheus  (26.02.21 23:03:06)