[]

nedir bu dsg ve sorunları?

daha önce hiç dsg araç kullanmadım bilmiyorum. ama özellikle çok duyuyorum, dsg şöyle sorunlu bir şanzıman böyle korkutuyor insanı. volkswagen grup araçlarında nerdeyse tüm otomatiklerde kullanmıyor mu sonuçta bunu? nasıl böyle bişey olabilir?

sadece türkiye'de mi oluyor? ayrıca sorun nedir ve nasıl oluşuyor? otomatik sürüşteyken bazı insanların yokuş aşağı veya düz yoldayken aracı boşa aldığını vs duymuştum bu gibi hırbolar mı bozuyor kendi aracını yoksa başka bişey mi var?


 
dsg gibi yarı otomatik robotik şanzımanlar tam otomatik şanzımana göre daha hassas.
istanbul trafiği + sürekli kısa süreli kullanımlarda daha çok problem yaratıyor doğal olarak
bunun üzerine bizim araba sahiplerinin bakım ihmalini ve yetkili servise kesinlikle gitmeme ısrarını da ekleyince problem yaşanıyor.

4 senedir falan dsg'li iki farklı araç kullandım, birini hala kullanıyorum, ayı gibi kullanmama rağmen hiç bir sıkıntı yaşamadım. öyle yokuş aşağı boşa al, durunca manuele al falan yapmadım yani. ama tüm bakımlar zamanında yetkili serviste yapılıyor + hiç bir masraftan kaçınmıyorum. yetkili servise götürünce arada yazılım güncellemesi, şanzıman bakımı falan filan yapıyorlar.

bu bir seçim yani, cvt gibi performanstan ödün veren - motoru devirli kullanmak zorunda kalacağın yani daha keyifsiz ama daha sağlam bir şanzıman da seçebilirsin aynı fiyat bandında. ben cvt kullandım hiç sevemedim, alışkanlık meselesi. dsg ile sürmek gerçekten daha keyifli geliyor, vites geçişleri çok daha hızlı ve motor daha sessiz çalışıyor. vw grubu araçlar eşdeğer araçlara göre daha pahalı olduğu için piyasada biraz nefret topluyor diyebilirim.
  • roket adam  (25.02.21 13:53:10 ~ 13:56:28) 
Roket adam +1

VW grubuna karşı bir antipati var. Geçen gün sözlükte biri DSG ile ilgili bir problem yaşamıştı ve rezalet başlığı açmıştı. Biri 8/10 puan vermiş. Sebebi de VW grubu araç almasıymış. Dünyanın en çok araç satan iki markasından biri (diğeri Toyota grubu) ama adam VW almakla hata yapmış :)

DSG'ye gelince, evet problemleriyle gündeme gelen bir sanziman. Ama bu demek değil ki her DSG'li araç kesin arızalanıyor. Benim arkadaşta yeni Polo var şirket aracı olarak. Araç 100 bine geldi nerdeyse. DSG hala yağ gibi geçiyor.

Özetle, evet problemleri olan bir şanzıman ama diğer çift kavralamlilar kadar problemli. Belki biraz daha fazladır ama "salak mısın VW alınır mı?" denecek kadar değil.
  • himmet dayi  (25.02.21 14:31:44) 
son yıllarda çıkan araçlarda daha az duymaya başladık bu problemi. belki çözmüştür vw bu meseleyi az da olsa.


  • anti-kahraman  (25.02.21 15:03:55) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.