Ortaklığı giderme davası

Selamlar. Hisseli tapum var , kooperatif olacağız falan diyorlar. İceridekilerin çoğu emlakçı. Kooperatife girmeyip satacağım dedim. Bu sefer de çok düşük rakam teklif ediyorlar. Oysa gerçekten sadece ben kaldiysam ederinden fazla bile etmesi lazım. Şimdide biz çoğunluk olduk dava acicaz falan diyorlar. Tapumuz kök tapu denilen yapılardan bu adamların çoğu son birkaç ay almış. Resmen çökme gibi bir durum var aslında. Bu davayı acarlarsa dava ne kadar sürer? Bu arada çoğunluğun vekaletini de bir kişi üzerine almışlar. Vekalette dava açabilir vs gibi ibareler de var. Dava açıldıktan sonra nasıl bir yol izlemeli? Bu süreç ne kadar sürer? Teşekkürler.

yanılmıyorsam mahkeme paydaşı olduğunuz yere bilirkişi talebinde bulunup fiyat belirleniyor , sonrasında diğer paydaşlar ön alım hakkıyla sizin payınızı alabiliyor

  • nivoandmira  (22.02.21 23:34:19)
bizim de ortakligin giderilmesi davamiz var. 2010 yilindan beri suruyor. bu sene satis islemi surecine yeni geldi. siz hesaplayin yani

  • oscar  (23.02.21 09:54:24)
Ortaklığın Giderilmesi davalarında süre biraz karışık. Ne kadar hissedar olduğuyla, hissedarların itiraz edip etmemesiyle alakalı. Bulunduğum ilçe için konuşacak olursam, sizin durumunuza benzer bir dosyada kıymet takdirlerine itiraz vs olmaması halinde 6-8 ay arasında mahkeme tarafından karar verilir, karar verildikten sonra da yaklaşık 5-6 ay içinde satış tamamlanmış, paralar hissedarlara aktarılmış olur. Ama dediğim gibi, bir hissedarın mahkeme aşamasında bilirkişi raporuna itiraz etmesi demek sürecin yaklaşık 3 ay uzaması demek. Aynı şekilde satış aşamasında yapılacak kıymet takdirine itiraz etmek demek yine sürecin bir 3-4 ay uzaması demek olur...

  • arpaci kumrusu  (23.02.21 10:15:26)