çekiliş sonucu dolandırılmak

Herkese selam. Erkek kardeşim instagramdan iphone 12 çekilişine katılmış ve bugün kazandığına dair mesaj almış. Ardından gümrük için 65 tl istemişler kardeşim parayı yatırmış ve dekontu adama atmış. Bunun üstüne bi 50 lira daha istemişler. Ancak onu göndermemiş. Böyle bir şey mantıklı mı? Bana saçma geldi, sonuçta çekilişler koşulsuz şartsız yapılmıyor mu? İstenen paralara ilişkin ekran görüntülerini paylaşıyorum.

dolandırıldı geçmiş olsun daha fazla para atmasın.

  • jelly bear  (22.02.21 11:32:28)
kusura bakmayın ama gönderecekleri büyük ihtimalle salatalık olacaktır. 65 liranın üzerine soğuk su içebilirsiniz.

  • prezarlatif  (22.02.21 11:33:09)
Baya demode bir yontem ama alicisi varmis demek ki hala :)

65 liraysa bise degilmis, gecmis olsun
  • brkylmz  (22.02.21 11:37:10)
hesabın profil sayfasına girip bu hesap hakkında kısmında önceki kullanıcı adları var. alakasız bir profilken satın alınmış, ismi değiştirilmiş. geçmiş olsun.

hatta profil sayfasının adını aratınca şu çıkıyor :D yani dolandırılmamanız için evren biraz uğraşmış aslında.

hizliresim.com
  • elorelia  (22.02.21 11:37:35 ~ 11:41:05)
isim soyisim vermiş. gerçek ismini dolandıran kişi

  • ShadowOfMoon  (22.02.21 11:41:03)
tüm geçmiş olsunlar için teşekkür ederim. @ShadowOfMoon evet bu da çok garip

  • penceredengorunenmorbina  (22.02.21 11:48:15)
banka ile görüşülüp harcama itirazında bulunabilir mi acaba? bi denemek lazım.

  • elorelia  (22.02.21 11:49:01)
Sene olmuş 2021, hala bu hesaplara inanıyorsa, kardeşinize sosyal medya kullanmayı yasaklayın.
Ardından; önce adama yazmadıysanız, abi gönderiyorum hesabına geçer bekle filan deyin ki hesabı kapatmasın.

Eğer uğraşmak ve başkalarını dolandırmasın isterseniz:
1- Garanti Bankası twitter hesabından da olabilir, isim soyisim ve iban ve ekran görüntülerini paylaşarak Fraud ekipleriniz bu dolandırıcının hesaplarıyla ilgilenebilir mi? yazarsınız öncelikle hesabını kapatırlar.

2- ekran görüntülerini alıp e devletten cimere bildirin, bir de devlet peşine düşsün.
  • lcha  (22.02.21 11:55:40 ~ 11:57:49)
Gerçek isim soyisim vermiş olabilir ancak bu bir başka kurbanın ibanı ve ismi olabilir.

Örneğin ; eksisozluk.com
  • Unde bach canim  (22.02.21 12:13:06)
1. Garanti bankası ile iletişime geçtim.
2. Cimere şikayette bulundum.
Yardımcı olan herkese teşekkür ederim. Şu an aklıma başka bir şey gelmiyor, yapabileceğim bir şey varsa paylaşırsanız sevinirim.
  • penceredengorunenmorbina  (22.02.21 12:18:59)
son olarak kardeşinizin kulağını çekin. yaş kaç bilmiyorum ama baya sazanlık yapmış.

  • nuisance  (22.02.21 13:09:44)
bu cimerin işi değil. savcılığa şikayette bulunmanız gerekir.

  • jelly bear  (22.02.21 13:11:44)
Geçmiş olsun. İyi tarafından bakarsak 65 tl için oldukça önemli bir tecrübe kazanmış oldu kardeşiniz.

  • alfred  (22.02.21 13:15:10)
Zaten sonucu ilan etmemişler, kazanan arkadaşlarla iletişime geçilecektir yazmışlar. 14 bin kişiye mesaj atmışlardır kazandınız diye. Kimler oltaya düşerse kâr. Bayağı insanın canı yanacak.

  • adivar  (22.02.21 13:40:39)
hala bana saçma geldi demekteki naifliğinize hayran kaldım.

  • uuth  (22.02.21 13:47:42)
Her gün 50 kişiden 65TL alsa 65TLX50KişiX30Gün güzel para.

  • scudman1  (22.02.21 14:03:08)
geçmiş olsun.

geçenlerde siber güvenlik ile ilgili bir çalışmalar yaptık. o antivirüs bu antivirüs, hepsi yalan. mevzu bilgisayarı/elektronik cihazı kullananda bitiyor.
  • co2s2  (22.02.21 16:20:37)