Eve güneş girmiyor diye ağaç kesilebilir mi?

Benim evin arka tarafı baya ağaçlık. Kocaman kocaman ağaçlar var belki 50 yıllık. Geçen eylül ekim gibi bu ağaçlardan 7-8 tanesini alt katlardaki evlere güneş giremiyor diye kestiler. Ağaçların sadece gövdesi kaldı, tüm dalları gövdeden kestiler.
Aklıma takıldı şimdi, bunu yapmaya hakları var mı? Kafamıza göre ağaç kesebiliyor muyuz?

belediyeye şikayet edebilirsiniz, bildiğim kadarıyla kesemiyor olmamız lazım.
gerçi üzerinden zaman geçmiş ama en azından sorunuza cevap alırsınız.

yaptıkları şeyin budamak olmadığından emin misiniz?
belki budamışlardır.
  • blatta hiberna  (21.02.21 19:41:40 ~ 19:42:37)
Kökünden kesmek yasak ancak bu yapılanlara budama diyerek işin içinden çıkıyorlar. Avrupa'da olsa adamın anasını ağlatırlar yarım asırlık ağaçlara bunları yapanları ama burası Türkiye. Elbette insanlar evlerine güneş girmesini isteyebilirler ancak yarım asırlık ağaçların suçu ne?

  • zekicalik  (21.02.21 20:22:26)
1. Ağacın gövdesini değil de dallarını kesmek, ağacı budamaktır. Bilinçli yapıldığı taktirde ağaç için faydalıdır.

2. Kişinin (Apartman veya siteyse yöneticinin) bahçesindeki ağacı kesmesi kendi tasarrufundadır. Çevreciler tepki koyar ama onun dışında bir şey olmaz.
  • Mirket  (21.02.21 22:23:08)
kafasına göre apartman bahçesinden ağaç kesemezler. bunun için apartmanda oturanların onayı ile belediye müracat edip oradan kesim onayı almak gerekir.

nereden biliyorum. binanın önündeki ağacı onay vermediğim için kesemiyorlar oradan.

sizin orada yapılan budama olmuş ama konu daki tam yasal düzenlemeyi bilemiyorum.
  • helenart  (22.02.21 00:21:13)
Bu memleketin basina ne geldiyse cehaletten geldi. Agac kesilir mi hic ya.

  • balpolen  (22.02.21 15:10:06)