3 gün boyunca neler dayanir-yemek

Arkadaslar, firinda yemek yapip dolaba koymak istiyoum.
Hergün yemek yapamiyorum yorgun oluyorum.
istiyorum ki 3 gün boyunca yiyim ama bir sorun olmasin.

somon yapsam firin da dayanir mi?
bir de köfte?

tesekkurler..

Dayanır ama tadı bence ilk yapıldığındaki gibi olmuyor. Onun yerine yemekleri hazırlayıp, pişirmeden buzlukta falan depolasanız? Örneğin; nohut haşlamak, köfte hazırlamak gibi.

  • ruhen hastayim ben  (17.02.21 23:40:20)
nasıl sakladığına da çok bağlı ama 3 gün iyi kötü taze pişmiş her şey durmaz mı sanki? sebzeleri zeytin yağlıları bakliyatları kavanozlara sıcakken konservelemek çok daha uzun da götürebilir mesela.

  • harfitarif  (17.02.21 23:46:35)
köfte de somon da 3 gün dolapta tekrar ısıtılmamak kaydıyla durur. müsterih olunuz. kesin bilgi. ama yeni pişmiş gibi olmuyor.

@ruhen hastayım ben +1
@harfitarif +1
  • istanbul beyefendisi  (17.02.21 23:56:26)
Somonu 3. güne bırakmamakta fayda var. Garantiye almak için ikinci gün bitirmiş olmanızı öneririm. Köftenin de son günü maksimum 3.gün. Piştikten sonra ikisinin de maksimum 1-2 saat içinde dolaba girmesi gerekiyor, oda sıcaklığına ulaşır ulaşmaz. Onun dışında tencere yemekleri, zeytinyağlılar olabilir. Et marine edebilirsiniz. Üzerini tamamen kaplayacak kadar zeytinyağının içindeki et baya uzun süre dayanır. (Marinasyon için koyduğunuz varsa soğan sarımsak en fazla iki gün kalıp onları ayırdıktan sonra). Sonra bızt bızt pişirirsiniz kolayca. Yeşillikleri hafta sonundan yıkayıp iyice kurutursanız (onu da kuruduktan sonra kağıt havluya sarıp kapaklı kaba alacak şekilde) siz salata malzemesi doğrayana kadar et de pişer 6-7dk’da et & salata yiyebilirsiniz.

  • pandispanya  (17.02.21 23:58:24 ~ 18.02.21 00:02:17)
Konserve +1, ben sebze yemeğini kavanoza koyup 1 hafta sonra yiyordum, hiçbir şey olmuyordu. Alternatif olarak pişmemiş halini önceden hazırlayıp, yiyeceğiniz zaman tencereye atıp pişirip yiyebilirsiniz de.

Onun haricinde köfte dayanır evet, ama somon (veya herhangi bir balık) konusunda umutlu değilim. Ama somonu hazırlarsanız pişmesi 10 dakika zaten fırında, eve girince fırına atsanız elinizi yüzünüzü yıkayana kadar pişer.
  • plutongezegendegilmi  (18.02.21 00:28:08)
Şöyle bir şey deneyebilirsin.

www.youtube.com
  • Mirket  (18.02.21 01:24:53)