Ev için NAS

www.amazon.com.tr

amazonda şunu alıp aşağıda bir de 600 liraya 2tb disk önerisi var.

ikisini birden alsam; ev için yeterli olur mu?

ne yapacağım?

1. çalışma odama kurulu olacak, bilgisayarı kabloyla bağlayıp günlük yedek alacağım. Bazı projelerimi sırf bu diskte tutacağım çok yer kaplayanları. Bunları kablolu veya kablosuz olarak evin herhangi bir yerinde görüp alıp verebilmek istiyorum.

2. tv ile wireless olarak bağlanıp içindeki dizi ve filmleri izlemek istiyorum. (tv android)

3. mümkün mü bilmiyorum ama, ev dışı ortamlarda da en azından dosyalarımı görüp, küçük boyutlu olanları kendime transfer etmek istiyorum.

mümkün mü bu aletle?

projeler büyük projeler değil, çoğu yazılım projesi. 500-600mb ı geçmiyor.

ssd destegi olan bir cihaz almani tavsiye ederim. bu soylediklerinin hepsini cihazla yapman mumkun, sata disk olursa performans daha dusuk olur.

  • tahtakafa  (16.02.21 12:21:03)
nasların geneli ssd ile çalışmıyor diye biliyorum ama tabi düşük bilgim var bu konuda.

maliyeti çok yükseltecektir, basit yedekleme işleri için 100mb saniyede yeterli diye düşünüyorum.
zaten cloud için de daha hızlı olmasına gerek yok, evin internetinin gücü belli.
  • tchuck  (16.02.21 12:39:09)
bu saydığın özelliklerin hepsi qnap ya da synology gibi aletlerde var.

  • roket adam  (16.02.21 12:43:20)
dediklerini yaparsın gibi gözüküyor.

fakat ben bu cihazlar 1-2 defa çalıştım ama hızını beğenmedim (network üzerinden kopyalama , yazma vs. hızı)

bütçen elveriyor ise qnap al derim. bu yapacakların üzerine uygulama marketi üzerinden indireceğin uygulamalar ile çok değişik fantaziler deneyebilirsin :) misal bir yazılımcı arkadaş qnap üzerine kurduğu docker ile çalışıyor. bir tanesi wordpress kurmuş. diğeri medya sunucusu kurdu vs. sadece datastore değil sunucu gibi düşün.
  • delidir yakalayin  (16.02.21 12:43:41)
qnap'lar aşırı pahalı geldi.

giriş seviyesi şu var: www.hepsiburada.com

bütçemi buna genişletebilirim ama bunda da eksik özellikler neler bilemedim taib.
  • tchuck  (16.02.21 12:51:43)
Merhaba,
linkteki sistemi kullanıyorum.
Doğrudan bilgisayara bağlayamıyorsun, bu cihazı switch veya router'a bağlaman gerekli. Her türlü network üzerinden ulaşmak zorundasın.

Bağlantı hızı vs. sorun yaşamadım.
  • burfak  (16.02.21 13:35:58)
uzun süreli veri depolamak için """"SSD"""" kullanmayın üzülürsünüz.

5400 rpm'lik bir WD Red disk ve ucuz bir NAS kutusu, hatta modeminizi kontrol edin benim ASUS AC51 modemde disk girişi var ve takılı diski networke açıyor. en kötü bir raspberry pi alıp samba bile kurabilirsin.
  • nahtoderfahrung  (16.02.21 15:31:18 ~ 15:36:56)
bak şu cihaz da fena değil ;

www.hepsiburada.com
  • delidir yakalayin  (16.02.21 16:41:40)
o qnap giriş seviyesi de tek diskli. 7 24 çalışacak bir sistem için en az 2 diskli alıp, raid 1 ile yedekli partition kurmanı öneririm. madem üzerinde önemli şeyler yedekleyeceksin, o zaman yedekliliğe önem ver derim. yani 300-500 lira tasarruf edersin ama tüm projeler uçarsa üzülürsün (ki uçabiliyor)

  • roket adam  (16.02.21 16:42:06)
valla kararsız kaldım ya :)

bütçeyi artırırım, sorun değil.
ama 4-5binlere çıkartamam, ne önerirsiniz? nelere bakmamı önerirsiniz?
  • tchuck  (16.02.21 17:13:46)
Bu model: www.amazon.com.trüstü-Çekirdekli-İşlemci/dp/B083ZKQMFW/ref=sr_1_1?__mk_tr_TR=ÅMÅŽÕÑ&dchild=1&keywords=qnap&qid=1613484913&sr=8-1

Boyut ihtiyacına göre sana uyacak 2 adet aynı diskten.
  • roket adam  (16.02.21 17:15:59)
baktım qnap'lar çok pahalılanmış maalesef. en mantıklı şu cihaz gibi duruyor. en azından 2 disk ile raid yapıp dataları garantiye almış olursun ;

www.hepsiburada.com

levent abi de bu cihazı incelemiş bir bak istersen ;

www.youtube.com
  • delidir yakalayin  (16.02.21 17:18:53)