C5 AirCross 1.2 Live 2021 vs. Grandland X 1.2 Elegance 2021 vs. Qashqai 1.3

C5'in;

+İçi kesinlikle çok daha güzel.
+Biraz daha geniş.
+Şeritte tutma ve çarpışma önleyici var.
+Akıllı bagaj kapağı ve geri görüş kamerası var. (Live pakette yok ama ek alınacak)
+GLX'ten bir tık daha iri, SUV hissini daha çok yaşatıyor ama biz hatchback araç pratikliğine alıştık, biraz yüksek olsun yeterli kafasındaydık, şehir içinde bu kadar heybetli bir araçla rahat edebilir miyiz bilmiyorum.
-Sunroof veya cam tavan yok
-Anahtarsız giriş-çalıştırma yok
-Ağırlığından ötürü 1 litre daha fazla yakıyor.
-Yalıtım pek yok.

GLX'in ise;

+Koltuk konforu daha iyi.
+Panoramik cam tavan var.
+Akıllı bagaj kapağı ve geri görüş kamerası var.
+Anahtarsız giriş-çalıştırma var.
+Ses yalıtımı daha iyi.
-Şeritte tutma yok. Şerit ihlal uyarısı var sadece.
-Çarpışma önleyici yok
-Konsol çok demode bence. Yine de oturaklı duruyor.

Bu seçeneklerde fiyatları aynı. Motor ve şanzıman aynı. Sadece ek özellikler ve görünüm değişiyor.

C5'in içi çok güzel ama Grandland daha çok güven veriyor bana nedense.
Ama çarpışma önleyici ve şeritte tutmayı da önemsiyoruz.

Ne yapalım fikri olan var mı?

Bir de Qashqai önerdiler mercedes motoru varmış 160 beygirlik. Donanın olarak koltuk ısıtma yok, otomatik bagaj yok ve şeritte tutma yok. Arka havalandırma yok. Onun dışında hepsi var.

Ama kusucam artık belediye dağıtıyor gibi her yerde aynı kasa qashqai görmekten. Bir de bir usta bana bunlara sağ önden vuruyorsun sol arka bozuluyor demişti ne kadar doğru bilmiyorum.

Güvenlik açısından Euroncap sonuçlarına bak ve bir kaç çarpışma testi izle derim ben.

Konfor önemli. Panoramik cam tavan ve akıllı bagaj, anahtarsız giriş çalıştırma da güzel özellikler.

Çarpışma önceliyici kaç km/s hıza kadar? Şehir içi hızlar ise zaten ölümcül kazalar daha yüksek hızlarda olduğundan bir etkisi olmayacak.
  • Dr_Stat  (15.02.21 14:36:44)
grandland x kullandım ve çok memnun kaldım ama kime sorsam c5 döver diyor.
şahsen ilgimi çeken c5'in süspansiyon sistemi çok ön planda ve dikkate değer geliyor. burada kullanım amacı da önem kazanıyor.
araba guruları şimdi daha iyi aydınlatacaktır ama opel benim açımdan ağır basıyor.
  • qxgviper  (15.02.21 14:38:29)
citroen için en büyük sıkıntı yalıtım. can tavan eksi ağırlık tarz araçlarda iyidir.
opelde ise cam tavan avantaj ve alman. benim için güvenlik önemli olduğu için ben opeli tercih ederim. citroenin pert halini gördüm eşim opeli pert etti. motor olarak benzerler. çünkü aynı grubun araçları.

  • mikahakkinen  (15.02.21 14:52:40)
Grandland bence de daha güzel, gerçekten şaşırtıcı derecede başarılı bir araç. C5'i kullanmadım ama citroen opele göre bi tık daha altta kalıyor diye düşünüyorum.

  • roket adam  (15.02.21 15:33:28)
Ben olsam (Almandan sasmayip) bu araçlarin arasından Opel'i tercih ederdim.

  • invictae  (15.02.21 19:41:32)
Genel olarak ikisi de al birini vur ötekine araçları ama
İlla bunlardan birini seçecek olsam, kesinlikle 2’sini de almazdım ama ikisinden biri hediye edilecek olsa ve almak zorundaysam Opel’i tercih ederdim.

  • otopsicocugu  (15.02.21 20:16:48)
@otopsicocugu, :D valla bu fiyat bandında tiguan, kuga, ateca, 3008 yoktu ne yapalım başka önerilere açığız.

  • ananiyimioguz  (15.02.21 21:37:08 ~ 21:38:48)
Mitsubishi Eclipse Cross'un olmadığı bu versus'u kınıyorum :)

  • kostas  (15.02.21 21:56:29)
@kostas, Onun dışı güzel de pek teknolojik özelliği yok.

Mesela Suziki Vitara'nın da dışı güzel, özellikleri full ama malzeme kalitesi ve konforu düşük.

Ayrıca ikisi de çok yakıyor, benzinli bakıyoruz.
  • ananiyimioguz  (15.02.21 22:38:02 ~ 22:38:53)
Yani bu fiyatlara sıfır araç almak zorunda değilsin.
İkinci el tiguan, cx-5 ya da subaru alabilirsin.
En azından arabaya biniyorum dersin.
  • otopsicocugu  (15.02.21 23:03:06)
@otopsicocugu, engelli raporu ile alınacak. Yani 180e falan geliyor bunlar. 180 e 2. el o arabaları alabilir miyiz, sanmıyorum.

  • ananiyimioguz  (15.02.21 23:21:02)
“ engelli raporu ile alınacak.”

Bunu başkıkta yazsaydın bu yorunları yapmazdım
  • otopsicocugu  (16.02.21 01:43:27)
E baska turlu bunlara 300 350 bin vermek icin deli olmak lazim :)

  • ananiyimioguz  (16.02.21 02:35:06)