[]

Hala sektör sponsorlu! araştırma/makale oluyor mu?

Hani 1950'lerde sigarayı doktorlar tavsiye ediyordu, şeker çok faydalı şeklinde makaleler yazılıyordu ya şu an bu endüstrilerin elinde çok daha fazla nüfuz ve para var.

Kime inanacağız, yaramıyorsa yemeyeceğiz/içmeyeceğiz mi? Ne düşünüyorsunuz?

Örnek bir haber bırakayım aşağı: www.npr.org

 
Buyuk sirketler okullara deli gibi para akitiyor destek icin. Sponsorluklar, burslar va. "Bilgim yok ama fikir olarak" parayi veren dudugu calar. "Margarin cok guzel ov yeah" tarzi bir sey yaptiramasalar bile yonlendirme yapiliyordur kesin.


  • fakyoras  (15.02.21 12:58:02 ~ 12:58:26) 
oytun canan karatay filan var işte sektörün kuklaları


  • ShadowOfMoon  (15.02.21 13:19:33) 
Olmaz olur mu :D

Bildiğim alan olduğu için oradan örnek vereyim, şu an CS/ML alanında şirketler okullara/araştırmacılara deli gibi para veriyor. Onlar da yüz tanıma teknolojisi geliştiriyorlar. Sonra parayı veren şirketler de yüz tanıma teknolojisini ürün haline getirip devlete/polise satıyor. Senin bahsettiğin gibi değil tam olarak ama sıradan vatandaş olarak bizim zarar gördüğümüz aşırı tipik bir örnek. Daha da kötüsü şu an CS/ML graduate school'lar tamamen büyük şirketlerin training departmanı olmuş durumda. Yani biz 3-5 büyük şirket daha ucuza yetişmiş eleman bulabilsin diye vergi ödüyoruz. Tam senin istediğin örnek değil ama akademideki yozlaşmanın örneği olarak bahsetmek istedim.
  • plutongezegendegilmi  (15.02.21 13:22:57) 
İlaç sektörü bunlarin babası :)


  • westblack  (15.02.21 13:34:42) 
illa ki vardır. "bizim hakkımızda kötü yazmayın" demeseler bile x bir firma ya da x sanayicileri derneği bir iki okula/araştırmaya sponsor olduğunda, okuldakiler de "aman bunlar bizim sponsorumuz, yüklenmeyelim adamlara" diyeceklerdir.


  • co2s2  (15.02.21 13:47:27) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.