dikis sorusu, 2 tane

su alttaki el dikis makinesini aldim.

1) penye dikis tutmuyor. penyeler hassas oldugu icin elle mi dikmek gerek.
2) dugumu elle atmak gerekiyor bu makinede. singer gibi dikis makineleri dugumu kendi mi atiyor? yoksa yine elle mi atmak gerek?

pandemi halleri...

www.amazon.co.uk

Pente için ayrı makine oluyor bildiğim kadarıyla. Normal masaüstü dikiş makineleri de dikemiyormuş.

İkinci soruyu bilmiyorum.
  • curukturpkokusu  (14.02.21 20:21:41)
3-4 günlük beginner dikişçi olarak:
2) makineler düğümü kendisi atıyor gibi bir şey. Çok sıkı diktikleri için ve kumaş bittikten sonra iğneyle birkaç boşa vuruş yaptığımız için ip kendiliğinden düğüm oluyor.

Penye için sadece mantık yürütebilirim. Esneyen kumaşların dikimi biraz zor. Ona göre iğne seçimi yapmak gerekiyor, tansiyonu ona göre ayarlıyoruz ve mesurada ip olduğundan emin oluyoruz :)
  • beetlejuice  (14.02.21 20:22:54)
İplik tansiyonunu ayarladıktan sonra kumaşı gererek penye dikmek mümkün. Sizdeki makineyi hiç kullanmadım, makine küçük ve hafif olunca kumaşı germe sırasında yerinde sabit durmayabilir.

Düğüm konusuna gelelim. Geri dikiş yapabiliyorsa 3 geri-3 ileri şeklinde sağlamlaştırma yapıp ipi kesebilirsiniz. İplik takma, ipi kendi kesme özelliği olan makineler de var. Bütçeye göre değişiyor özellikler. Kendi kendine nakış yapan bile var. Pek tabi ipleri siz takıyorsunuz, bilgisayardaki şablonu siz yüklüyorsunuz. Bir de 40-50 bin TL veriyorsunuz, o kadar.
  • ?  (14.02.21 21:27:20)
Açılın uzman geldi :d
1. Penye her makine dikmez, penye dikişi özelliği olacak, ona göre de penye iğnesi takılacak. Ancak penye özelliği olmayan makinelerde penye iğnesi takarak ve yukarıda söylendiği gibi kumaşı esnetip ayarlayarak bir nebze dikebiliyoruz. Fakat yine de bazı penyelerde işe yaramıyor bu taktik.

2. Singer vs gibi makinelerde geri vites gibi geri dikişi yapan bir mekanizma oluyor, bununla ileri geri şeklinde dikiş başı ve sonu düğümlenmiş oluyor. Eski tip bu özellik olmayan makinelerde de elde düğüm yapılıyordu.

Asıl önemli konu ise, bu aldığınız ürün normal dikiş işinden ziyade ufak tefek işleri acil halledebilmek için kullanılabilecek bir şey. Denemedim, çok da gömmeyim belki daha efektif kullanabilenler olabilir ama sorularınızı bu makineyle çözebileceğinizi sanmıyorum.
  • epitaf  (14.02.21 21:52:46)