[]

Kırık ayak parmağı

Merhaba arkadaşlar,

Birkaç saat önce ayak parmağımı yatağa çarparak kırdım.
Acile gittim. Acilde röntgen çektiler. Kırılan parmak serçe parmaktan önce gelen parmak ( 4numara)

Dışardan bakınca baya yamuk duruyordu. Röntgene bakan doktor baş parmağını mı kırdın dedi. Hayır bence bu yamuk duran parmağı kırdım dedim. Sonra bir daha baktı röntgene, evet o parmak dedi. (Şaka gibi)

Sonra bu ayak parmağı olduğu için ayağını komple alçıya almayacağız, plaster ile iki parmağı birbirine bantlanacağız. O iyileşecek dedi.

Doğrudur. Dedim ses etmedim. Tamam dedim.

Sonra alçı işini yapan kişi geldi elinde plaster ile bantlamak için.

Dedim bu parmağı böyle bırakacak mıyız? Böyle yamuk mu kalacak bundan sonra dedim. Doktor hala masada oturuyor. Alçıcı adam e hadi çekip düzeltelim dedi. Aldı parmağı çekti düz şekil oldu.

Dışardan bakınca düz oldu yani.

Sonra plaster ile bantladı, bitti bu kadar dedi. Bantı yenilerken çok sıkma dedi.

Aramızda doktor varsa bu durumu teyit edebilir mi?

Gerçekten bu bant yeterli mi? Hiç ne tahta ne alçı?

Çıkıkçıya gitmiş gibi hissediyorum. Yani daha önde iki kere kolumu kırdım.

Hepsinde doktor düzeltti sonra bir daha alçıdan sonra yani röntgen çekildi. Doğru mu diye.

Bu Sefer böyle saldım çayıra mevlam kayıra durumu oldu.

Pazartesi ortopediye gitmeyi düşünüyorum. Yoksa beklemeyim mi? Ya da hiç gitmeyim mi?

 
Bence bir ortopedist gorsun. Ben ayagimi cok absurd bir yerden kirmistim (jones kirigi) acildeki doktor bir sey yok, 3-4 gun ustune basma gecer dedi. ancak bir ortopedist gordugunde teshis koyabilmisti.


  • soppy cunt  (13.02.21 17:12:45) 
@soppy cunt valla bu ne kırığı bilmiyorum. 5’nci falan bişeyler dedi ama parmak 4’ncü parmak. Sanırım söylediği 5’nci başka bişey. Pazartesiye kadar ortopedist olan hastane yoktur herhalde.


  • draconas  (13.02.21 17:21:50) 
İstanbul'daysanız Bezmialem'de (Vatan) acilde ortopedist bakıyor, gerekirse uzman gelip görüyor.


  • tingen  (13.02.21 17:42:01) 
@tingen Pazartesi gününe randevu aldım. Şu an ince bir sızı var. Hiç hareket ettirmiyorum. Öyle sabit kaldım koltukta. Acısına katlanabilirim. Korkum bu sürede başka birşey olmasın. Kan dolaşımı vs.


  • draconas  (13.02.21 17:54:20) 
ayak baş parmağı dışındaki parmak kırıklarında alçı şartı yok. önemli olan bir yanındaki parmaklarla sabitlenmesi.

ben de aynı durumu yaşadım. içiniz rahat edeceksa başka bir doktora gösterin haftaiçi.
  • uuth  (13.02.21 18:40:51) 
Yıllar önce ayak baş parmağımı kırınca dizime kadar alçıya alınmıştı. 22 gün aıda kalmıştı. İçinize sinmediyse başka yere de gösterin bence.


  • ruhen hastayim ben  (13.02.21 19:07:01) 
doğrudur, tedavisi böyle yapılıyor. doktor değilim ama o parmağı defalarca kırdım, oradan biliyorum :)
bir kere kırıldıktan sonra tam olarak düzelmesi çok uzun sürüyor ve iyileşme sürecinde ayakkabı bağlarken bile kırılabiliyor. ben ilk kırışımdan sonra (sonraki birkaç senelik zaman döneminde) bir çok kere bu kırığı tekrardan yaşadım, dediğim gibi parmağı zorlayacak herhangi bir harekette kırılıyor yeniden eğer tam iyileşmemişşe. Ağrısı, acısı bir gün sürer genelde 10 gün sonra o bandajdan kurtulursun.

  • doctor doctor kids alone  (13.02.21 23:01:29) 
@ddka iyileşene kadar ayakkabı giymeyi düşünmüyorum. Şu anda tek ayak sekerek geziyorum evde. :) şu anda çorap bile giymiyorum bişey olmasın diye. :)


  • draconas  (13.02.21 23:28:16) 
5. metatarsal kemigi mi dedi acaba?


  • soppy cunt  (14.02.21 16:11:23) 
@draconas tam tersini yapmalısın bence, bol bir ayakkabı koruyucu olacaktır. bandaj rahatsız etmezse evde bile ayakkabı giy derim ben


  • doctor doctor kids alone  (14.02.21 17:58:28) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.