excel sorusu - çokeğersay'da tarihsel hesaplama

elimizde berna kişisinin farklı tarihlerde girdiği farklı avm'lerin ve içindeki farklı mağazaların verisi var diyelim. bir avm'ye ve mağazaya birden farklı tarihte girmişliği bulunuyor ve her tarih için ayrı satır var.

berna'nın benim aradığım avm ve mağazaya en son girdiği tarih üzerinden bir hesaplama nasıl yaparız?

yani ben, berna'nın en son girdiği avm'de hangi mağazaları ziyaret ettiğini öğrenmek istiyorum, eski girişleri önemli değil. tabii bunu sadece formülle yapacağım, sırala, filtrele gibi şeyler kullanamadığımı farz edin.

çokeğersay ile tarihleri içeren sütunu seçerken en büyüğünü bul seç demek mümkün mü? yapılabilir bişey mi?

ben tarih için MAK formülünü kullandıktan sonra düşeraya ile bulurdum.

  • uuth  (07.02.21 19:08:26)
@uuth, çokeğersay'ın içinde kullanabileceğim bir yöntem bulsam çok daha makbule geçicek ama teşekkür ederim yönlendirme için.

  • Jux  (07.02.21 19:23:27)
en yüksek tarihi ararken countifs istemenizin sebebini anlamadım. countifs adı üstünde count eder yani sayma işlemi yapar, bunu da sayılar ile yapar yani size sonuç olarak sayı verir tarih yazdırmaz. burda anlaşalım.

ben olsam nasıl yapardım diye düşündüm biraz; öncelikle bir custom sort işlemi yapmanız lazım. birinci kriter: tarih, ikinci kriter:son girilen avm şeklinde. bundan sonra datanın pivot tablosunu alırdım. sondan başa sıralar aradığım bilgiye ulaşırdım.

sürekli yapılacak bir işlem ise makro yazılması lazım ama tek seferlik bir işlem gerekiyorsa bundan hızlı bir yol düşünemiyorum. belki himmet dayı bakarsa ayrı bir fikir verir
  • ala09  (07.02.21 20:39:28)
@ala09, bu kişi o tarihte hangi mağazalara kaç kere girdi, o gün kaç avm'ye girdi gibi hesaplara ihtiyacım var, o yüzden countifs kullanıcam. Bunu farklı tarihler için de yapıcam ama çok fazla tarih var, Bi yandan da en güncelini bulmam lazım.

Bu arada bu bir test olucak, sonucu nasıl bulursan bul'dan ziyade mümkün olduğunca formüllerle bulmam lazım, o yüzden zorlayıcı duruma girdi biraz.
  • Jux  (07.02.21 20:48:34 ~ 20:50:07)
Max ve countifs ile yapılabilir. Tam olarak tablon neye benziyor belli olmadığı için ayrıntı yazamam. Ancak aşağıdaki linkte belki benzer bir şeyler bulabilirsin.

www.excelforum.com
  • conta  (07.02.21 21:24:22)