Belediye ruhsat denetimi

Toplamda 6 ayrı farklı dükkan olan yeri mülk sahibi aradaki duvarları kırıp tek dükkan haline getiriyor ve o şekilde kiraya veriyor. 6 ayrı farklı dükkan olduğu için her dükkanın tapusu da ayrı oluyor. 5 dükkan kendi adına 1 dükkanda damadı ve kızı adına. Tapuda bağımsız bölüm A zemin no 9, A zemin no 10, A zemin no 11, B zemin no :9, B zemin no 10, B zemin no 11 şeklinde toplam 6 ayrı farklı dükkan olarak geçiyor. Kira sözleşmesi yapılırken kapı numaraları 61A,61B,61C,63A,63B,63C diye belirtiliyor. Belediye ye gidip ruhsat için başvuru yapılıyor. Belediye tapu,kira sözleşmesi vs. belgeler istiyor bütün evrakları teslim edince başvuru ve beyan formu alındı belgesi veriyorlar ve 1 hafta sonra ruhsat denetimi için geliyorlar ve dükkan kiracasını arıyorlar, diyorlar ki numara 9,10,11 i başka adreste gözüküyor bize konum atın adresinize gelelim. Sonra dikkat ediyoruz ki başvuru ve beyan formu alındı belgesinde dükkan numaları 9,10,11 diye gözüküyor ancak biz dükkan sahibi ile sözleşme yaparken bize farklı numaralar söylüyorlar. Sormak istediğim soruya gelince; Dükkan kapı numaraları neye göre belirleniyor? Tapudan ada ve parsel no bakılarak bulunmuyor mu kapı numarası? Benim şimdi tekrardan belediyeye gidip kapı numarasını düzeltirmem gerekecek mi? Dükkan sahibi bu 63 ile başlayan numarayı bana neye göre söyledi? Teşekkürler

size gösterdiği tapu eski olabilir veya tapudaki kayıtlar eski kalmış olabilir. tapu, bağımsız bölüm numaralarını belediyeden gelen bilgilere göre düzenliyor. mesela bu olay yakın zamandaki imar barışında da oldu. belediye başvurup, proje onaylattırıp yeni bağımsız bölüm numaraları aldılar ve sonra tapuya başvurup yeni tapularını aldılar. belki böyle bir işlem yapılmış ve size verilen numaralar kaymış olabilir. başka bir sürü ihtimal var.

ben sizin yerinizde olsam, mal sahibinin ensesinde boza pişiririm. eğer belediyedeki kayıtlar ile tapudaki kayıtlar tutmuyorsa gitsin düzeltsin. bu nedenden ötürü siz ruhsat alana kadar kira ödemeyeceğinizi falan söyleyin, mırın kırın ederse bir avukata danışın falan.
  • malheiros  (07.02.21 10:44:57)