zaman dilimi sorusu

gmt +0 9.25'te olan bir zoom meetingine Türkiyede yaşayan biri olarak 12.25'te giriyorum değil mi, timezoneconverter'dan kontrol ettim ama pek alışık olduğum bir durum değil o yüzden sormak istedim.

Bence evet, gmt+3 burası

  • Kahir ekseriyet  (05.02.21 21:39:54)
28 Mart tarihine kadar GMT ile aramızda 3 saat var. 28 Mart'tan sonra 2 saate düşecek. Yani toplantı 28 Mart'tan önce ise 12.25'te gireceksin.

  • himmet dayi  (05.02.21 21:41:24)
Turkey time zone diye google'a yazarsan gmt+3 gorurusun
gmt+0'da 09;25 ise, gmt+3 12:25 yapar.

  • neverletyougodown  (05.02.21 22:07:11 ~ 22:14:49)
@himmet dayı: Türkiye'de yaz saati uygulaması yok, yıl boyu gmt+3'teyiz, olsaydı da zaten yaz saati ileri saat olduğu için gmt+3'ten gmt+4'e geçilecek olurdu.

Yanıt: Evet, 12:25'te, hangi tarih olursa olsun. Sadece am/pm olarak yazılmadığına dikkat edin.
  • mikro patlama  (05.02.21 23:10:47)
@mikro patlama, hocam yanlışı doğru gibi ifade etme.

Himmet sayi haklı. Sen uygulamıyorsan da adamlar uyguluyor yaz saatini.
  • zoque  (05.02.21 23:36:25)
@mikro patlama

Ben zaten öyle bir şey iddia etmedim.

Londra ile şu an saat farkı 3 saat. 28 Mart'tan sonra 2 saate düşecek. Bizde yaz saati olmadığı için uygulayan ülkelerle fark değişiyor. Yaz saati olsa öyle bir ayrım olmazdı zaten.
  • himmet dayi  (06.02.21 00:08:33)
@zoque,@himmet dayi
Ben 28 Mart için Türkiye kast edildi anlamıştım, ama fark etmez, yanıtım hala doğru.
Çünkü soruda gmt+0 9.25 denilmiş. GMT ile verilen saat evrenseldir, saati veren ülkeye veya yaz saati olup olmamasına göre değişmez. İlgili ülke İngiltere varsayalım, yaz saatine geçerse gmt+0 9.25 olarak verdiği saat bu kez yerel olarak 10.25 ve TR saati yine 12.25 olur.
Diyeceksiniz ki adam yaz saatine geçip toplantıyı yine yerel saat 9.25'te yapamaz mı? Yapabilir ama o zaman "gmt+0 9.25" şeklindeki duyurusu geçersiz olur ve yeniden saat duyurusu yapması gerekir, gmt+0 8.25 veya gmt+1 9.25 demesi gerekir.
  • mikro patlama  (06.02.21 04:16:29)
@mikro patlama

Evet. Ben GMT +0 olarak söylendiği için şu anki Londra'yı (ya da o zaman bölgesindeki bir şehri) düşünerek yazdım. Biz şu anda da, 28 Mart'tan sonra da GMT+3 olacağız.

Dikkat edilmesi gereken asıl yer Londra'nın Mart'ta GMT+1'e geçiyor olması. Yani toplantı Londra yerel saatine göre ayarlanıyorsa saat farkı değişecek. Ama GMT ise asıl referans 28 Mart'tan sonra da 3 saat fark olur.
  • himmet dayi  (06.02.21 06:08:40)