bedellik askerlikten yararlanmak

arkadaşımın kardeşi, 2019 haziran yurtdışı lisans diplomasını alıyor. denklik için yöke başvurusu var pandemi falan derken denklik için sınav sırasını bekliyor. yoklama kaçağısnız diye mesaj atmışlar, yöke denklik için başvurulan dilekçeyi şubeye verince 2 sene tecil hakkı geçerli oluyor. bedelliden yararlanamayacak mı? yoklama kaçakları bedelliden yararlanamıyor ifadesi var.

bonus soru: aöf yazılırsa yaşı (24) 29 a kadar tecil hakkı oluşur mu?

Bonus soruya cevap:

Kısaca; hayır, oluşmaz.

Daha önce mezun olunan en üst dereceyle, aynı derecede bir öğrenime başlanması ya da halihazırda devam ediliyor olması durumunda yeniden tecil yapılmaz. Bir diğer deyişle; kişinin ilk Lisans mezuniyet tarihinden itibaren 2 yıl tecil hakkı olur ve bu mezuniyet tarihinde, başka bir lisans öğrenimine devam ediliyor olması ya da mezuniyet sonrasında başka bir lisans öğrenimine başlanması durumunda yeni bir tecil hakkı verilmez.

Ancak daha üst seviye (yüksek lisans, doktora, bütünleşik doktora) bir derecede öğrenciliğe devam edilirse; maksimum 9 yıl (y.l. + doktora) öğrenim süresi ve 2 + 1 + 1 = 4 yıl mezuniyet sonrası tecil hakları kullanılabilir. Ancak bu durumda tecil yaş sınırı 35 olur.
  • turk mavisi  (06.02.21 03:22:28)