Veritabani sorusu (yazilim, normalizasyon)

2 kolonlu tablolar dusunelim.

Tablo 1
Fener futbolcu

Tablo 2
Futbolcu mesut

Tablo 3
Mesut alman

Tablo 4
Alman erkek

Bu tablolari daha olusturmadik ama kabaca boyle veriler var diyelim.
Yani ozguruz, su anda genis dusunebilirsiniz ama hep bagli 2 kolon veri var.

Simdi dikkat ederseniz her tablonun 2. Alaniyla bir sonraki tablo baglantili.

Bunun sonunda bir tablo olusacak, ya da elle doldurulacak(%99 elle ama yanlis doldurmasina kodla engel olacagiz).

Son tablo bu diyelim.

"Fener futbolcu mesut alman erkek"

Bunun hepsine key diyebiliriz mesela. Ya da id verir geceriz o da net degil onemli olan 2li tablolari baglamak sanki.

Bu tasarimi nasil yapayim bilemedim, basit gibi aslinda ama kafam kodunu da yazacagim icin daginik. Baska gozden de bakilmasi lazim.

Not: satir bazli tablo yasak, dumduz antika sql'de yapilacak.

ben 8 sene futbol istatistik firmasında çalıştım.
bizim db şu şekildeydi.

1- Takımlar
Takım ID
Takım Adı
Diğer bilgiler

2- Ülkeler
Ülke Id
Ülke Adı

3- Oyuncular
Oyuncu Id
Oyuncu Adı
oyuncu soyadı
oyuncu nick (alex gibi)
oyuncu ülke ıd

4- Takım oyuncu eşleşme
tablo ID
Takım ID
Oyuncu Id
Forma No (her takımda başka forma no olur diye bu tabloda duruyordu)
Sözleşme başlangıç tarihi
Sözleşme bitiş tarihi.

bu yapıda durduğu zaman
Milli takıma da ekliyorsun, başka forma numarasıyla vs vs.

İstersen bir de
Gender tablosu va
ID
Name koy

erkek / kadın

oyuncu tablosuna
Gender Id de koy

hatta mevkiler de ayrı tablo olur
onu da oyuncu ya id ile koyarsın.
  • summatinyourteeth  (03.02.21 23:47:08 ~ 23:51:25)
Merhaba, ben net bir şey söyleyemiyorum kafa karıştırmamak için çünkü uzun zaman oldu ancak faydalı bir şey söylicem, ben bu normalization olayını net anlamlandırmaya çalışırken dangalak amerikalılar "hoy goys todoy om gono şow you" falan diye yarım saat embesillik yaparken ki o kadar zamanım yoktu, indianların bok gibi aksanlarına rağmen inanılmaz faydasını gördüm herif bir dakikada bak şu şöyle diyor heee tamam diyorsun, temiz iş.

  • ckisc  (04.02.21 01:09:53)