Tam kanser taraması

kendime ve aileme tam kanser taraması nerede yaptırtabilirim?

nette her yerde bahsediliyor ama kimse çıkıp dememiş buyrun gelin hastanemizde yapalım diye.

Tam kanser taraması dediğiniz Pet CT sanırım. Doktor istek yapmadan yapmıyorlar ki.

  • suicides underground  (03.02.21 19:15:46)
Yani ben durup dururken gidip kanser taraması yaptıramıyor muyum bir sağlık kuruluşunda? illa kanser 4. evredeyken mi bakmaları lazım?

  • yazar yazmaz yazan yazar  (04.02.21 10:25:29)
kanser hastasıyım. kanser taraması diye bir şey yok. öyle bir teknoloji henüz icat edilmedi. evet teşhis edilebilir seviyelere (1) ilerlemesi lazım.

  • uuth  (04.02.21 11:00:19 ~ 11:02:58)
@uuth, geçmiş olsun öncelikle şifalar dilerim. böyle bir şey yoksa neden sağda solda kanser taraması yaptırın erken teşhis önemli şudur budur diye haberler yapıyorlar?

  • yazar yazmaz yazan yazar  (04.02.21 11:42:51)
çok teşekkür ederim. bu şununla ilgili, örnek veriyorum erkeklerde 45 yaşından sonra kolon kanseri riski artıyor, kontrol ettirin. bunun için kolonoskopi işlemine giriyorsunuz. kansere çevirme ihtimali bulunan polipler varsa yokediliyor. 50 yaşından sonra prostat riski artıyor, gidin kontrol ettirin vb gibi.

kadınlarda belirli bir yaştan sonra meme kanseri taraması gerekiyor, mamografi taramasına girilmesini öneriyorlar.

bir-iki spesifik kanser türü için böyle işlemlerden söz edebiliriz. ama dediğim gibi tüm vücudu tarayalım diye bir şey yok. benim 3. evre kolon kanserime yaklaşık 5-6 işlemden sonra kesin teşhis konuldu. (kolonoskopi - patoloji - pelvik mr - alt batın bt - üst batın bt - pet ct)
  • uuth  (04.02.21 11:54:31 ~ 11:56:40)
çok teşekkür ederim. umarım her şey sürekli iyiye gider...

  • yazar yazmaz yazan yazar  (04.02.21 14:21:44)