borsada 'shortlanan' hisseyi kim odunc veriyor?

selam. shortlamanin mantigini anladim aslinda, ama bu odunc verilen hissenin kaynagi nereden geliyor onu anlayamiyorum. sonucta fiziksel olarak belirli miktarda hisse var. kimden odunc alinip kime satiliyor bu hisseler? ozellikle gelecegi parlak olmayan bir sirket sozkonusu ise?

şortlarken hisse satılmıyor. kontrat satılıyor.
senin dediğin açığa satış.
kafan iyice karıştı dimi :)
  • dafuq  (02.02.21 23:51:27)
hisseyi elinde tutanlar belli bir faiz karsiliginda odunc veriyor. aynisi long pozisyonu acanlar icin de gecerli. o yuzden pozisyonun karli da olsa zarar da etse short/long pozisyonlarini acik tutmanin da maliyeti var.

  • crucio  (02.02.21 23:58:56)
@dafuq ne demek shortlamak ile açığa satmak farklı şeyler?

  • owaki  (03.02.21 00:27:06)
Cevabi ozgur demirtasin videosunda var ordan detayli izlersin
Ama ozetle sunu diyor, yatirim fonu yonetici firmalari veriyor odunc olarak

He dersen ki peki fon firmalari kimden odunc aliyor
Onu ben de bilmiyorum
  • technicalte  (03.02.21 08:15:01)
Musterileri adina hisseyi elinde tutan dealer/brokerler kendi baslarina da yapabiliyor. Bazi durumlar icin naked short'un anlamima bakiniz.

  • dunal  (03.02.21 16:49:08)