Hangi ev daha iyi bir yatirim olurdu?

1- 220 bin lira civari, 1000 lira kira geliri, 1 yasinda bina
2- 200 bin lira civari, 1200 lira kira geliri, 8-9 yasinda bina

5-6 sene sonra satilacak,sadece kiraya verilecek, ev sahibi oturmayacak.

Ikisi de ayni ilcede ama farkli semtlerde ve ayni oda sayisi

İkisi de kötü yatırım. 1 kira vergiye gidecek. Bundan bağımsız olarak da kiracı çıkınca bakım masrafı gidebilir.

  • Cruyff  (02.02.21 11:51:26 ~ 12:06:52)
@Cruyff söylediklerini kararını etkilememeli, vVergi konusunda aşağıdaki açıklamaları okuyabilirsin.

www.hurriyet.com.tr

eksisozluk.com
  • kaiserr76  (02.02.21 12:01:51)
10 yaşındaki ev yakın zamanda bir tadilat istese aradaki küçük kira farkı uçar gider, zarar bile eder.

Burada kıstas kolay satılabilme olmalı, hangisi daha kolay satılır ilerde?
  • John Bloor  (02.02.21 12:08:06)
Yeni bina daha iyidir. 8-9 yasindaki bina 5 sene sonra 15 yasinda olacak nerdeyse, masraf cikartmaya baslar.

1 yasindaki binanin sorunlari bir yil icinde cozulmustur, 5 sene sorunsuz gider.
  • fakyoras  (02.02.21 13:07:45)
5-6sene sonra satılcaksa neden ev alınır ki? İstediğin fiyata anında satmak istesen satamama riski var. İçindeki kiracının kirayı düzenli ödeyebileceği veya ödemeden kaçabileceği riski var. Kiracı bulamama boş kalma riski var. Tadilat masraf kalemleri gelcek o 5-6 senede kesinlikle. Hisse senedi, tahvil, eurobond, yatırım fonu, döviz, altın, vadeli hesap bu kadar finansal ürün varken gidip ev almak kendin oturmayacaksan aşırı mantıksız geliyor.

  • solenkol  (02.02.21 13:12:26)
ben mi yanlış hesap yapıyorum yoksa 200 bin liranın yıllık tl vadeli getirisi 30 bin lirayı geçiyor mu? eğer öyleyse ayda 2500 getirisi var. kira beklentinizin iki katından da fazla bu. 5 sene sonra satsanız oranlar aynı olursa 150 bin getirisi olacak. o ev 5 sene sonra 350 bin olur mu? kiracıyla uğraşmaya değer mi? gelen kiracı tıkır tıkır ödeyecek mi? ev hiç masraf çıkarmayacak mı? alırken de satarken de masrafınız olmayacak mı? strese girmeye değer mi?

eğer risksiz hayat seviyorsanız vadelide kalın keyfinize bakın derim.
  • golgi aygıtı  (02.02.21 13:53:19)
8-9 yaş çok değil, içi kötü kullanılmadıysa kesinlikle 2. seçenek.

5-6 sene sonra kira çarpanı iyi olan daha iyi fiyata gidecektir.

ayrıca evi yeni aldığınız için 5 sene kira vergisi ödemezsiniz. ( beyan vereceksiniz fakat gider gösterdiğiniz için sadece damga vergisi çıkar)

bir şeyi merak ediyorum, bu rakamlar eşyasız kiralık fiyatı değil mi? eğer öyle ise çarpanları çok iyi.
  • nuisance  (02.02.21 14:29:57 ~ 14:31:40)
@nuisance
Nasil yani? 1 ev alip kiraya verirsem ilk 5 sene gelir vergisi odemiyor muyum?

Kanka 1200 olan esyali sanirim.
  • baldur2  (02.02.21 14:38:45)
koy bankaya 3 bin tl al

  • jamswety  (02.02.21 18:11:24)
öncelikle eşyalı kira olayında eşyasız kiraya veriyormuş gibi hesap yapın. eşyalı olunca yanıltıcı oluyor.

evet yeni aldığınız bir daire için 5 sene kira vergisi ödemezsiniz kesin bilgi.
www.hurriyet.com.tr
  • nuisance  (02.02.21 21:08:41)
@golgi aygiti

Faizler 6 aya gene duser yuzde 10'a. O kadar yuksek faiz normal degil.
  • baldur2  (02.02.21 23:15:04)